97 rocznica odzyskania niepodległości

„Przeszłość, jest treścią naszej tożsamości, także dzisiaj.”

Jana Paweł II

10 listopada 2015r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza Ojczyzna przez 123 lata nie istniała na mapach świata, żył jednak nasz naród i jego kultura, chociaż zaborcy próbowali narzucić Polakom swą kulturę, język, obyczaje i religię.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły i odśpiewania hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał dyrektor naszej placówki, pan Jarosław Ćwik, który nakreślił zebranym tematykę spotkania. Po tym krótkim wystąpieniu głos oddano klasie 5a, która przygotowała montaż słowno – muzyczny. Przedstawienie rozpoczęło się od poloneza zatytułowanego „Pożegnanie Ojczyzny” w wykonaniu uczniów, który skomponował Michał Kleofas Ogiński. Młodzi tancerze mieli na sobie symboliczne stroje wykonane przez naszych rodziców: panie Monikę Rogowską i Monikę Sut. W czasie uroczystości została przypomniana piękna, ale jednocześnie krwawa historia naszego kraju, nie zabrakło podniosłych tekstów lirycznych i pieśni patriotycznych. Młodzi aktorzy wytłumaczyli zebranym, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami w czasie walk o wolność naszego kraju i u progu niepodległości, a także co w tamtych czasach znaczyło i w czasach współczesnych znaczy wyrażenie „być Polakiem, patriotą”. Piątoklasiści podziękowali również naszym dziadkom i pradziadkom, bo to właśnie z ich patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Przedstawienie to mogła obejrzeć również społeczność naszej gminy, ponieważ nasi uczniowie o godz. 17.00 zaprezentowali je w naszej szkole. Swą obecnością zaszczycili nas m. in. Wójt Gminy Prostki pan Mirosław Orłowski, dyrektorzy: panie Ewa Ratkiewicz, Maria Grygoruk, Radni Gminy Prostki, a także rodzice naszych uczniów. Atmosferę panującym w czasie spotkania podkreśliła dodatkowo symboliczna scenografia, która powstała przy pomocy państwa Jurczykowskich – rodziców uczennicy z klasy 5a.

Spotkanie to było bardzo cenne. Obchodząc uroczyście Narodowe Święto Niepodległości i publicznie okazując szacunek naszym symbolom narodowym wyraziliśmy swój patriotyzm i złożyliśmy hołd naszym przodkom. Mieliśmy również okazję przypomnieć sobie historię naszego kraju i kultywować polską tradycję.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.