Opowieści pod choinką…

Grudzień to magiczny miesiąc. Jest on między innymi niezwykły dlatego, że to właśnie wtedy przypadają święta Bożego Narodzenia, a to – chyba wszyscy muszą się zgodzić – czarujący czas. I to właśnie dlatego  postanowiłam ten fascynujący czas wykorzystać.

W grudniu bibliotekę szkolną odwiedziło mnóstwo gości. W różnych, wygodnych dla siebie terminach przybyli do niej uczniowie klas I – III, ich wychowawcy i rodzice dzieci. Moim czytelnikom, a wtedy słuchaczom, zaproponowałam już po raz drugi spotkania pod choinką z ciekawymi opowiadaniami  o tematyce bożonarodzeniowej. Nasi podopieczni z uwagą wysłuchali zaproponowanych tekstów czytanych przeze mnie lub  ich  starszych kolegów z klasy 5a, chętnie się na ich temat wypowiadali, a przede wszystkim wyciągali trafne wnioski płynące z przesłań tych opowieści. Aby wprowadzić jeszcze bardziej moich gości w klimat zbliżających się świąt, zaproponowałam warsztaty plastyczne. Wspólnie wykonywaliśmy ozdoby choinkowe, które m.in. upiększyły naszą szkolną choinkę, bombki, czy stroiki świąteczne. Część z tych prac została przekazana przez uczniów na kiermasz, a następnie sprzedana, a część stała się ozdobą domów rodzinnych dzieci.

W ostatnim wymienionym zadaniu bardzo wspierali mnie rodzice naszych podopiecznych, a wśród nich Pani Kasia Kurlus, która podzieliła się z dziećmi z klas II pomysłami na przygotowanie świątecznych stroików. Pokazała m.in. wszystkim jak pięknie można udekorować szyszkę, by stała się ona prawdziwą perłą w stroiku świątecznym. Dzieci miały też okazję pozyskać nowe pomysły zdobienia bombek. W czasie warsztatów maluchy z klas II wspierały ich mamy, które podpowiadały, pomagały, a przede wszystkim wspaniale spędzały ten przedświąteczny czas ze swoimi pociechami. Szanowne Panie – dziękuję serdecznie za Pań obecność.

Te wspólnie spędzone chwile na pewno pozostaną długo w pamięci wszystkich. Moi goście dowiedzieli się, że czytanie ciekawych tekstów może sprawić wiele radości, przenieść nas w inny, nieznany, ciekawy świat. Dzięki nim pozyskujemy wiedzę, a przede wszystkim pożytecznie spędzamy czas. Książka to dobry druh na wolne chwile! Opowiadania bożonarodzeniowe wprowadzały nas w zbliżające się wielkimi krokami ciepłe, niesamowicie świąteczne dni, a warsztaty plastyczne pokazały, że ozdoby świąteczne warto wykonać samodzielnie, razem z najbliższymi, bo to spora frajda, a przede wszystkim w ten sposób kultywujemy naszą polską tradycję.