Festiwal Pokoju

"Pokój na świecie zaczyna się od pokoju naszego serca."  Kardynał Stefan Wyszyński

Treść tej sentencji wzięli sobie do serca uczestnicy koncertu "Festiwal Pokoju", którzy na czele z dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach  zgromadzili się sobotnim popołudniem na dziedzińcu szkolnym. Występy uczniów szkoły, absolwentów, a zwłaszcza muzyka na żywo w wykonaniu fantastycznego zespołu młodzieżowego JEŻE, z charyzmatycznym wokalistą Markiem, z I liceum Ogólnokształcącego w Ełku, przyciągnęły nie tylko mieszkańców Prostek, ale również kilkoro Ełczan. Rodzice z wielkim entuzjazmem oklaskiwali młodych artystów, prezentujących utwory w języku polskim, angielskim oraz rosyjskim. Wśród najmłodszych widzów prawdziwą furorę zrobiło morze baniek mydlanych unoszących się w powietrzu.

Gospodarz programu, społecznik, pan Grzegorz Kacperski, swoimi przemyśleniami, cytatami, a także wykonanym przez siebie utworem "The song of Freedom" (Pieśń wolności), przez cały koncert przypominał zebranym o konieczności uświadomienia sobie niezmiernej wagi pokoju, zwłaszcza w obecnej sytuacji konfliktów i wojen na świecie. Pan Kacperski przeprowadził również wywiad z gośćmi z Anglii: absolwentką szkoły Mają Śliwińską, obecnie studentką II roku filologii hiszpańskiej, niemieckiej i japońskiej University of Southamton (Anglia) oraz jej kolegą z Anglii Williamem Smithem, studentem III roku inżynierii elektronicznej University of Reding. Publiczność miała okazję nie tylko bliżej poznać gości, ale również posłuchać piosenek angielskich, hiszpańskich, japońskich i niemieckich w wykonaniu uczniów szkoły, których to Maja i Will nauczyli na zajęciach "Zabawy z językami".

Koncert "Festiwal Pokoju" został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Prostkach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w ramach projektu "Świat, to my" Programu English Teaching Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, która jest krajowym operatorem Polsko-Amerykańskiej Fundacji WOLNOŚCI.

"Pokój na świecie zaczyna się od pokoju naszego serca", ale również od naszego działania. Ponieważ "tyle bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra – ile uczynimy." (brat Roger Szutz). Dziękujemy tym wszystkim, którzy udziałem w koncercie lub swoją obecnością podkreślili swoją solidarność z ludźmi walczącymi o pokój na ziemi.

Koordynator projektu Barbara Walaszek