Jak jest i jak być powinno?

Kontynuacją działań zespołu PROSTKEN ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Prostek – uczestnika ogólnopolskiego konkursu Tesco dla Szkół „Przyszłość na talerzu” – było przeprowadzenie wywiadu ze szkolną pielęgniarką. Tematem rozmowy, jaką odbyły dwie członkinie zespołu ze specjalistą szkolnym, była żywność.

Jakie padły pytania i czego dowiedziały się młode dziennikarki na temat żywności ? - o tym poniżej.

U - Dzień dobry.

P - Dzień dobry.

U - Dziękujemy, że zgodziła się pani na udzielenie nam wywiadu. Mamy do pani kilka pytań związanych z żywnością.

P - Jakie jest pierwsze ?

U - Skąd się bierze żywność ?

P - Z uprawy roślin i pól oraz hodowli zwierząt.

U - Co najczęściej jedzą ludzie ?

P - W zależności od gustu. Najczęściej jednak jedzą: pieczywo, mięso, ziemniaki i słodycze.

U - Jak odżywia się obecne społeczeństwo ?

P - Jako społeczeństwo odżywiamy się niezdrowo. Spożywamy niesystematycznie – na dodatek – obfite posiłki. W posiłkach naszych jest za mało warzyw i owoców.

U - Co należy rozumieć przez pojęcie „zdrowe odżywianie” ?

P - Spożywanie codzienne: chleba, makaronu, kaszy, produktów zbożowych, owoców, warzyw, oleju roślinnego. Jedzenie kilka razy w tygodniu: ryb, drobiu i jaj. Kilka razy w miesiącu – lub częściej – spożywanie czerwonego mięsa. Przede wszystkim systematyczne posiłki – co 2 lub 3 godziny, w sumie pięć posiłków dziennie:

1. pierwsze śniadanie – 30 minut po obudzeniu się – czyli płatki pszenne, kasze, itd.

2. drugie śniadanie, tj. owoce + nabiał

3. obiad, a więc węglowodany, mięso, ryby, warzywa, tłuszcze roślinne …

4. podwieczorek

5. kolacja – białko

U - Co jest zdrowe ?

P - Warzywa, owoce, chude mięso (wołowina), ryby, nabiał, rośliny strączkowe, oleje roślinne.

U - Jak by pani zachęciła ludzi do zdrowego odżywiania ?

P - Nasze dobre samopoczucie – jak wynika z badań – jest następstwem jakości i ilości tego, co spożywamy.  Czujemy się w zależności od tego, co jemy.

U - Dziękujemy za poświęcony dla nas czas, za wypowiedziane opinie i udzielone porady.

U - Do widzenia.

P - Do widzenia.