Cześć i chwała bohaterom

26 kwietnia 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Publicznego Gimnazjum w Prostkach przygotowali uroczystą akademię pt. „Cześć i chwała bohaterom”.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali patriotyczne widowisko, w którym przedstawili historię polskich bohaterów wziętych do niewoli, osadzonych w więzieniach na Wschodzie, deportowanych na Syberię, zgładzonych w katyńskim lesie czy zakatowanych w PRL więzieniach. Dziewięcioosobowa grupa młodych artystów przedstawiła widowisko, na które złożyły się podniosłe, przejmujące wiersze oraz piosenki w wykonaniu pana Andrzeja Maciorowskiego oraz pana Grzegorza i pani Anety Kacperskich.

Scenografia – adekwatna do treści przedstawienia, podkreślała atmosferę tamtych tragicznych wydarzeń – Golgoty Wschodu i komunistycznego reżimu. Scenariusz dopełniła prezentacja filmów i fotografii dokumentujących dramat Polaków okresu wojny i zniewolenia komunistycznego.

Widowisko obejrzeli uczniowie kl. V – VI, gimnazjaliści oraz mieszkańcy gminy Prostki.

Scenariusz, scenografię przygotowała pani Joanna Cybulska, współorganizatorem akademii był Gminny Ośrodek Kultury w Prostkach.