Noc z książką w bibliotece szkolnej

     Z 15 na 16 kwietnia 2016r. dziewiętnastu uczniów naszej szkoły spędziło noc w … bibliotece szkolnej. Na pewno wszyscy się zastanawiacie, co oni tam robili. Odpowiedź jest bardzo prosta - czytaliśmy książkę…

     Aby zarazić pasją czytania swoich podopiecznych, rozbudzić ich ciekawość i rozwijać zainteresowania postanowiłyśmy wspólnie z dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Prostkach z panią Joanną Sztramko zaproponować uczniom naszej szkoły atrakcyjny i pożyteczny sposób spędzenia piątkowego popołudnia i nocy. Zaprosiłyśmy ich do biblioteki szkolnej na nocne czytanie  powieści Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”.

     Na początku, po lekcjach przygotowaliśmy sobie wygodne miejsca do relaksu z książką. Z sali gimnastycznej pożyczyliśmy wiele materacy, przenieśliśmy je do biblioteki, rozłożyliśmy na podłodze, a na nich wygodne poduszeczki i koce. Wszystkie mole książkowe spotkały się przed szkołą o godzinie 19.00, a o 19.20 rozpoczęliśmy już naszą przygodę z tą powieścią. Myślę, że nie muszę wspominać, że natychmiast wciągnęła ona naszych gości roztoczywszy swój niesamowity czar… Tego wieczoru nasi uczniowie mieli okazję poznać Miję, młodą, obiecującą i szalenie utalentowaną wiolonczelistkę, która dorastała w kochającej się rodzinie. Niestety w wypadku samochodowym traci ona wszystkich bliskich, a sama trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.

     Nie chciałabym zdradzać tu więcej szczegółów, ponieważ serdecznie wszystkich zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, bo to poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i potędze miłości.

     Nasza noc spędzona w bibliotece szkolnej odbiła się głośnym echem w naszej placówce wśród uczniów. Znalazło się wielu chętnych, którzy zadeklarowali chęć udziału w kolejnym takim spotkaniu. Nie muszę chyba dodawać, że wieść o zaproponowanym przez nas tekście szybko rozeszła się wśród naszych czytelników. Po tę pozycję ustawiły się kolejki. Na całe szczęście książkę czyta się jednym tchem, więc oczekiwanie nie było zbyt długie. Na całe szczęście z pomocą przybyła nam jak zwykle pani dyrektor Joasia Sztramko i pożyczyła nam dodatkowy egzemplarz, co ułatwiło nam zorganizowanie niezwykłych wieczorów naszym czytelnikom. Po przeczytaniu tej powieści, późną nocą i wczesnym rankiem, zaproponowałam moim podopiecznym obejrzenie jej ekranizacji. Dzieci szybko wychwyciły różnice pomiędzy tekstem i filmem. Mieliśmy okazję je przedyskutować. Zgodnie jednak stwierdziliśmy, że książka jest lepsza, choć film posiada także wiele walorów. 

     No cóż, kolejna noc w bibliotece przed nami. Moim uczniom bardzo zależało na tym, by się jeszcze raz spotkać i odpłynąć w świat fikcji literackiej. Bardzo się cieszę… Tym razem spróbujemy przekonać uczniów, że z lekturą można spędzić również fantastyczne chwile…

     To spotkanie w bibliotece szkolnej było również okazją do zaproponowania dzieciom innych tekstów literackich, których w naszej bibliotece nie ma. Zajęła się tym pani dyrektor. Przyniosła ona ze sobą książki, które gorąco poleciła zebrany czytelnikom. Przez miesiąc mogliśmy się nimi dzielić.

     Chciałabym podziękować pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej za współorganizację tego spotkania i udział w nim. Wspólnie udało nam się pokazać uczniom skrawek cudownego świata literatury. Oczywiście liczę na dalszą współpracę. Serdecznie dziękuję…

     Dziękuję również pani Agnieszce Purzeczko, która wspólnie ze mną opiekował się moimi nocnymi gośćmi. Jej książka również się podobała. Sięgnęła nawet po drugą część… I tym oto sposobem udało nam się rozpropagować literaturę także wśród grona pedagogicznego.