Koncert pieśni patriotycznych

„Ujrzysz biało krzyż wycięty, hełm, a pod nim piasek święty. To jest Polska”

     12 listopada 2014r. o godzinie 17.00 we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybyli na nią licznie rodzice naszych uczniów, lokalne władze i seniorzy z naszej miejscowości - niektórzy z nich pamięcią sięgają czasów II wojny światowej.

     Na początku uczniowie klasy 4b przypomnieli trudne dla naszej Ojczyzny, historyczne chwile: trzy rozbiory Polski, powstania listopadowe i styczniowe, dwie wojny światowe. Piękne, chwytające za serce teksty wzbogacone zostały pieśniami. Cały ten montaż słowno - muzyczny powstał pod czujnym okiem pani Agnieszki Nieznańskiej, którą wsparli rodzice uczniów z klasy 4b.

     Po akademii nasi goście wysłuchali koncertu pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów z klas 4 – 6 i gości, który przygotowała pani Barbara Merska. To właśnie pieśni patriotyczne i żołnierskie towarzyszyły Polakom w czasie burzliwych momentów w historii. Wywodzą się one z tego samego macierzystego źródła: z umiłowania kraju i wolności. Było ich na przestrzeni wieków bardzo wiele, ale dwie z nich zajmują pośród nich najważniejsze miejsce. Są to: "Bogurodzica" - stara pieśń rycerska powstała w końcu XIII wieku i "Mazurek Dąbrowskiego" - powstały w 1797 roku we Włoszech. Obie pieśni unieśmiertelnił oręż wojska polskiego, pierwszą zaśpiewali rycerze polscy przed bitwą grunwaldzką, drugą oficerowie i żołnierze Legionów Polskich we włoskim Reggio w 1797 roku, rozpoczynając batalię o odzyskanie niepodległości utraconej na skutek trzeciego rozbioru. 

     Nasi uczniowie wykonali pieśni z lat 1831 - 1981. Uczennice klas 5: Oliwia Kupiecka, Natalia Żbikowska, Dominika Jarocka, Iza Mikulska, Julia Głębocka, Małgosia Kożuchowska, Kaja Żabińska zaśpiewały ”Warszawiankę 1831” i „Piechotę”, a Magdalena Gentek wykonała utwór „Wojenko, wojenko”. Ewa Krukowska przypomniała nam „Czerwone maki na Monte Casino”, Wiktoria Jurczykowska „Rozkwitały pąki białych róż”, a Dominika Rogińska „Ojczyzno ma”. Uczniowie klas szóstych zaprezentowali: „Rotę” – Adrian Pieńczykowski, „O mój rozmarynie” – Mateusz Ziółkowski i „Deszcz, jesienny deszcz” – Klaudia Bajkiewicz. W czasie naszego koncertu nie zabrakło też współczesnych pieśni patriotycznych, które wykonali nasi zaproszeni goście. „Ciszę” i „Mury” usłyszeliśmy w wykonaniu Marty Merskiej, „Rozbite wojska” w wykonaniu Karoliny Barwikowskiej, a „Ostatni list” i „Modlitwę o wschodzie słońca” w wykonaniu pana Grzegorza Kacperskiego.

     Naszemu spotkaniu towarzyszyła niezwykła atmosfera, te cudowne teksty pieśni wywołały w wielu sercach nostalgię. Nasi uczniowie, którzy byli pomysłodawcami tego spotkania, udowodnili, że w ich jakże młodych duszach już mocno tkwi nutka patriotyzmu. Dołożymy wszelkich starań, by z każdym rokiem coraz silniej ona brzmiała…

    Składamy podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tejże uroczystości. Dziękujemy wykonawcom utworów, naszym absolwentkom, panu Kacperskiemu, na którego zawsze możemy liczyć, paniom scenografkom (mamom naszych podopiecznych) i wszystkim, który znaleźli czas, by z nami być…  

 

Barbara Merska

 

Poeta Emil Zegadłowicz napisał, że w rytmach pieśni wieki idą żołnierskim pochodem,

jak chorągiew na wietrze, tak ona szumi przed narodem".