STYPENDIUM SZKOLNE 2017/2018

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2017/2018 należy złożyć w terminie do 15 września 2017 (do 16 października br. w przypadku słuchaczy kolegium) w Biurze Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki, ul. Szkolna 9 w godzinach 7:00 – 15:00.

O stypendium mogą ubiegać się uczniowie zamieszkali na terenie gminy Prostki, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Kwota dochodu uprawniająca do przyznania stypendium szkolnego nie może być wyższa niż 514,00 zł netto na osobę w rodzinie. W przypadku osoby samotnie gospodarującej jest to kwota 634 zł. Stypendium przyznawane jest na podstawie dochodu rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.

UWAGA !!

W zależności od sytuacji materialnej rodziny, w której zamieszkuje uczeń oraz wysokości środków finansowych otrzymanych z budżetu państwa i środków przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Prostki, ustala się wysokość miesięcznego stypendium szkolnego wg następujących kryteriów:

1)    grupa I – przy miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie ucznia do 300,00 zł netto – maksymalna kwota stypendium wynosi 248,00 zł. (od 1 listopada 2017 r. – 260,00 zł)

2)    grupa II – przy miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie ucznia powyżej 300,00 zł netto – maksymalna kwota stypendium wynosi 223,20 zł. (od 1 listopada 2017 r. – 234,00 zł)

Wysokość stypendium ustalona w granicach określonych wyżej może być zwiększona maksymalnie do 10 % kwoty 124 zł (od 1 listopada 130 zł) w każdej sprawie indywidualnie z uwagi na okoliczności występujące w rodzinie tj.:

- bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, niepełność rodziny lub w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego;

Formularze wniosków o przyznanie szkolnego stypendium socjalnego można pobierać w Biurze Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki lub z zamieszczonego poniżej załącznika nr 1.

Do wniosku należy dołączyć:

• zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów członków rodziny ucznia (rodziców, opiekunów prawnych i innych osób wchodzących w skład wspólnego gospodarstwa domowego rodziny ucznia), których potrzeba wynika z treści wniosku.

• osoby niepracujące powinny złożyć oświadczenie z klauzulą o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, że nie pracują i są lub nie są zarejestrowane w urzędzie pracy, nie podejmują prac dorywczych lub podejmują prace dorywcze i w jakiej wysokości uzyskują z nich dochody. (zał. nr 4).

• w przypadku składania wniosku o pomoc materialną w imieniu pełnoletniego ucznia jego rodzice (opiekunowie prawni) są zobowiązani do przedłożenia pisemnego upoważnienia (zał. nr 5).

Stypendium szkolne w szczególności powinno pokrywać koszty udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach programu nauczania w szkole lub poza szkolą (wyrównawcze, dodatkowe) lub udziału w zajęciach wykraczających poza program nauczania (szkoła muzyczna, kursy językowe, zajęcia sportowe itp.), zakup podręczników i pomocy szkolnych, zakup sprzętu i stroju na zajęcia wychowania fizycznego lub treningi sportowe.

W przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych stypendium może zostać przeznaczone na pokrycie części kosztów pobierania nauki poza miejscem zamieszkania (bilety miesięczne, internat).

Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych do stypendium szkolnego zamieszczony jest w załączniku nr 3.

Stypendium szkolne będzie wypłacone na podstawie oryginałów rachunków i faktur dotyczących kosztów zakupów lub opłat poniesionych na dziecko na cele edukacyjne.

ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny przyznaje się uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, po złożeniu wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego wraz z udokumentowaniem okoliczności opisanych we wniosku (załącznik nr 2).

Przez zdarzenie losowe rozumieć należy w szczególności:

1) pożar lub zalanie mieszkania,

2) nagłą chorobę w rodzinie ucznia,

3) śmierć rodzica lub prawnego opiekuna,

4) nieszczęśliwy wypadek powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu członków rodziny ucznia,

5) kradzież z włamaniem w mieszkaniu ucznia,

6) inne zdarzenia losowe, które powodują pogorszenie sytuacji materialnej rodziny ucznia.

Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek:

1) rodziców, opiekuna prawnego ucznia lub pełnoletniego ucznia (wniosek podlega wstępnej weryfikacji, ocenie i sprawdzeniu przez dyrektora szkoły)

2) dyrektora szkoły

Wniosek kieruje się za pośrednictwem dyrektora szkoły, w której uczeń pobiera naukę, do Biura Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Więcej o formie, sposobie i trybie udzielania stypendium i zasiłku szkolnego znajduje się w Regulaminie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Prostki.

Szczegółowych informacji na temat zasad przyznawania i wypłacania stypendiów szkolnych udziela Kamil Faszcza - pracownik Biura Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki, tel. 87 520 18 07.