Europejski Dzień Sportu

2 czerwca 2014r. był dniem wyjątkowym, a to dlatego, że w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu. W tym roku miał on wymiar szczególny, ponieważ w czasie naszego spotkania przypomnieliśmy fakt, że Polska od 10 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Ten bardzo istotny dla naszej Ojczyzny moment – wejście Polski do tej wspólnoty – uczciliśmy. W związku z tym zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy zmagania, w których wzięły udział drużyny z państw należących do Unii Europejskie. W konkurencjach zmierzyli się zawodnicy z Wielkiej Brytanii – klasa Ia, Polski – Ib, Belgii – IIa, Hiszpanii – IIb, Niemiec – IIIa, Szewcji – IIIb, Francji – IVa, Holandii – IVb, Danii – Va, Grecji – Vb, Włoch – VIa, Austrii – VIb.

Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie flagi wylosowanego państwa, a następnie dokonanie jego prezentacji i wskazanie go na mapie Europy. Z wielką przyjemnością wszyscy te pokazy oglądali. Uczniowie wykonali stroje narodowe, wymienili sławne osoby pochodzące z wylosowanych przez siebie państw, zabytki, posłuchaliśmy też muzyki charakterystycznej dla nich. Wszyscy mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in., że smerfy pochodzą z Belgii, a krasnale z Niemiec. Wiedzieliście o tym?

Po pierwszej konkurencji nadszedł czas na koło fortuny. Tutaj trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas musiały wykazać się w wiedzą na temat Unii Europejskiej. To nie było łatwe zadanie! Pytania były trudne, należał np. wyjaśnić, co oznacza liczba gwiazd na fladze Unii Europejskiej. I do tego zadania zawodnicy przygotowali się wzorowo i wszyscy zdobyli punkty!

Na zawody sportowe nasi podopieczni czekali z wielką niecierpliwością. Uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w wielu zabawach i grach zespołowych. Było rysowanie kredą, skoki na skakankach, przeciąganie liny, rzut pokrywką plastikową, slalomy, dwa ognie… Można by tak jeszcze długo wymieniać. Wszystkie drużyny spisały się wzorowo i dlatego otrzymały fantastyczne nagrody, które zasponsorował nasz partner - Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olsztyn Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

Rodzice naszych uczniów wiedzieli, że wszystkie te zmagania bardzo wyczerpią  naszych zawodników, dlatego też przygotowali różne potrawy pochodzące z wielu krajów. Stoły pod nim i się uginały. Wszyscy najedli się do syta.  To już stało się tradycją, że rodzice naszych podopiecznych bardzo aktywnie włączają się w życie szkoły i odwiedzają nas, za co z całego serca dziękujemy i oczywiście serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy.

Ach, należało by dodać jeszcze, że uczniowie klas I – III spotkali się tego dnia z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji i mieli okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt jakim ona dysponują. Panom policjantom serdecznie dziękujemy za cierpliwość i udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na niezliczoną ilość pytań maluchów…

No cóż, to był fantastyczny dzień! Pogoda troszkę pokrzyżowała nam plany – padało – ale to wcale nam nie przeszkadzało w dobrej zabawie. Koordynatorem tego spotkania była pani Agnieszka Purzeczko, a pomagali jej wszyscy nauczyciele i wielu, wielu rodziców. Dzięki współpracy udało nam się osiągnąć założony cel. Naszemu partnerowi również serdecznie dziękujemy za współpracę, dzięki Państwu na twarzach naszych uczniów zagościł uśmiech.