Gwiazda Szeryfa Obrońcy Praw Dziecka

photos

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta." - Jan Paweł II

Wszyscy staramy się poświęcać czas swoim dzieciom. Jednak niewiele jest osób, które kosztem swojego wypoczynku, a nawet kosztem rodziny, zupełnie bezinteresownie zajmują się działalnością na rzecz innych dzieci.

Kampania edukacyjna UNESCO "Szkoła z prawami dziecka", w której wzięła udział Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach, miała na celu wyłonienie tych osób oraz złożenie  podziękowań za ich poświęcenie.

Na podstawie przesłanych materiałów, pedagog szkoły pani Barbara Orłowska w klasach IV - VI oraz wychowawczynie klas III panie: Agnieszka Karaś i Irena Polanis w swoich klasach, przeprowadziły szereg lekcji, w czasie których uczniowie dowiedzieli się, czym są prawa dziecka, jak należy interpretować zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz jak się zachować, gdy te prawa są łamane. W środowisku lokalnym społeczność szkolna szukała osób, które w szczególny sposób występują w interesie dzieci, podejmujących działania, zapewniając nam prawo do rozwijania zainteresowań, prawo do odpoczynku  i do edukacji. Samorząd szkolny zorganizował głosowanie w klasach III - VI. a następnie na uroczystość zakończenia roku szkolnego zaprosił najbardziej zaangażowanych przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy społecznie poświęcają się pracy o zapewnienie dzieciom ich praw. Dzieci uroczyście wręczyły odznaki Gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka. Gwiazdy te zostały przesłane przez UNICEF i były dla uczniów wyjątkowe, ponieważ oni sami mogły podziękować swoim dobroczyńcom.

Odznaki Gwiazdy Szeryfa Obrońcy Praw Dziecka otrzymali: pani Helena Penkiewicz - prowadzenie II Parafialnej Drużyny Harcerskiej "Ars Vivendi" w Prostkach, pan Dariusz Gajdziński - prowadzenie Uczniowskiego Klubu Kolarskiego w Prostkach, pan Tomasz Sokół - prowadzenie "trampkarzy" klubu - "Pojezierze" Prostki, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Prostkach - przewodnicząca: pani Katarzyna Wiśniewska, pan Janusz Merski - dzielnicowy - rejon Prostki oraz Stowarzyszenie Historyczne "Granica" prowadzone przez pana Zbigniewa Sobolewskiego oraz pana Tomasza Szulca.

Drodzy dobroczyńcy, niech ta "Gwiazda Szeryfa Praw Dziecka" świeci Wam w Waszej pracy zawodowej i społecznej oraz w życiu prywatnym, dając Wam siłę i radość w podejmowanych działaniach. Niech Wam również przyświeca myśl profesora Bronisława Rocławskiego: „W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych, którzy są z nami...”. Dziękujemy bardzo.

Barbara Walaszek