Realizacja Projektu Fundacji Orange "Mistrzowie Kodowania"

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach od grudnia 2017 r. do czerwca 2018 r. brała udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie Kodowania”, którego współorganizatorem jest Fundacja Orange. Projekt skierowany był do szkół wiejskich. Trzech przeszkolonych nauczycieli: p. Magdalena Kurzątkowska, p. Emilia Sulewska oraz p. Żaneta Moryc prowadziła zajęcia z uczniami, które mają na celu poszerzenie kompetencji w zakresie cyfrowej edukacji. Lekcje „Mistrzów Kodowania” prowadzone były w ramach zajęć dodatkowych. Na zajęcia uczęszczało 52 uczniów. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w bezpłatnej wycieczce do Ełku na zajęcia z robotyki. Dodatkowo p. Magdalena Kurzątkowska oraz p. Emilia Sulewska uczestniczyły w dwóch webinarach.

Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego - trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.

Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala to lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno - komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb.

Dzięki udziałowi w projekcie szkoła otrzymała:

• „stacjonarną" matę edukacyjną wraz z klockami - pozwalającą animować różnorodne działania dzieci i tym samym wspomagać realizację celów programu,
  • urządzenia cyfrowe (3 tablety), na których dzieci rozwiązują, poprzez zabawę, zadania logiczne w specjalnie przygotowanej sali przedszkolnej,
  • zestaw gotowych scenariuszy lekcyjnych dla nauczycieli.
  • dwa roboty dash i dot
  • makey - makey
  • matę do kodowania gier typu „mucha”.

Więcej o programie  na stronie:http://mistrzowiekodowania.pl