Projekt " Umiem pływać 2015"

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach uczestniczy w projekcie „ Umiem pływać 2015”. Projekt ten skierowany jest do uczniówklas I – III szkół podstawowych. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Warmińsko – Mazurska Federacja Sportu oraz Gmina Prostki.

I edycja projektu „ Umiem pływać 2015” realizowana była w naszej szkole od 29.03.2015r. do 14.06.2015r. Uczestniczyło w niej 34 uczniów z  klas I – III. Dzieci podzielone były na trzy grupy.  Zajęcia odbywały się w każdą niedzielę.

II edycja tego projektu realizowana jest od końca września 2015 r. do 21.11.2015 r. Uczestniczy w niej 66 uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci podzielone są na sześć grup ćwiczeniowych. Zajęcia odbywają się w  czasie wolnym od nauki ,w piątki i soboty w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Każdy uczeń  pobierał 20 lekcji pływania pod czujnym okiem instruktorów pływania i otrzymał czepek z logiem projektu.

Zajęcia te są doskonałą formą zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego od zajęć szkolnych. Pozwalają na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z małych miasteczek oraz wsi.  Promują  zdrowy i aktywny styl życia. Wpływają pozytywnie na prawidłową postawę ciała oraz relacje z rówieśnikami. Są doskonałym sposobem na wyłonienie talentów pływackich oraz zachęcenie dzieci do korzystania z  tej formy aktywności ruchowej . Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim propozycja  skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania,  ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki . Dzieciaki edukowane są w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.

Upowszechnianie aktywności fizycznej, usportowienie dzieci, popularyzacja sportu, to bardzo istotne i skuteczne elementy procesu edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Wszyscy uczestnicy projektu „Umiem pływać” są zadowoleni z udziału  w tym przedsięwzięciu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Miło spędzają czas, a uśmiech ciągle gości na ich buziach.

Dziękujemy Warmińsko –Mazurskiej Federacji Sportu oraz Gminie Prostki za umożliwienie dzieciom nauki pływania oraz aktywne i zdrowe spędzanie czasu wolnego od zajęć szkolnych na pływalni.

Nauczyciel wychowania fizycznego

Agnieszka Purzeczko