Profilaktyka w szkole

     W dniu 7.11.2018 r. w szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów, w trzech grupach wiekowych.

     W klasach IV b i IV c na temat „Komunikacja interpersonalna a relacje rówieśnicze”. Wzięło w nich udział 35 uczniów i dwoje nauczycieli. Podczas zajęć podkreślono, iż nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi jest podstawową umiejętnością społeczną, a prawidłowa komunikacja – istotą wzajemnego porozumienia. Pozytywne relacje i wymiana informacji między rówieśnikami to aspekty niezbędne do samorozwoju, a świadomość tego co i jak komunikujemy często umożliwia uniknięcie konfliktu, nieporozumienia lub agresji. Uczniowie dowiedzieli się jak przełamywać bariery komunikacyjne, jak umiejętnie porozumiewać się, aby mieć dobre relacje rówieśnicze. Z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach.

     W klasach V b i V c realizowano tematykę „Pokonaj przemoc”. Uczniowie dowiedzieli się o różnych formach agresji (fizyczna, słowna, niewerbalna, cyberprzemoc). Zapoznali się z zachowaniami, które przestrzegane są jako agresywne i przez które mogą zostać uznani jako sprawcy przemocy, dowiedzieli się, jak zachowywać się, aby nie stać się ofiarą przemocy. Ta forma profilaktyczna spotkała się z aprobatą uczniów, chętnie brali w niej udział.

     W klasach VI a i VI b zaproponowano tematykę „Cyberbullying. Bądź bezpieczny w sieci”. Podczas warsztatów przekazano uczestnikom wiedzę na temat: heitingu i przemocy w sieci, przyczyn i skutków cyberbullyingu, jak wspierać osoby pokrzywdzone, zasad bezpiecznego korzystania z internetu, wzrostu świadomości świadków na temat ich roli w cyberbullyingu, jak radzić ze swoimi emocjami. Warsztaty dostarczyły uczniom sporą dawkę wiedzy i jednocześnie uświadomiły wagę problemu.

     Wszystkie wymienione wyżej działania profilaktyczne (w których wzięło ok. 120 uczniów i 6 nauczycieli) zorganizował pedagog szkolny – Barbara Orłowska. Na to przedsięwzięcie pozyskała środki z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Prostkach koordynowanej przez Panią Alicję Szałaj, której należą się ogromne podziękowania.

     Warsztaty prowadziła Pani psycholog z Centrum Profilaktyki Uzależnień Ekspert w Krakowie. Zastosowana forma profilaktyki pozwoliła na szersze zgłębienie aktualnych problemów, z którymi borykają się szkoły, środowiska lokalne. Z uwagi na to, należy przeciwdziałać, instruować młode pokolenia w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo, a tym samym zredukować wiele czynników ryzyka, wyzwalających negatywne zachowania uczniów.