Pierwsza pomoc

     Dnia 14 listopada 2014 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach odbyło się szkolenie dla rodziców i wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej miejscowości z pierwszej  pomocy. Szkolenie przeprowadziły panie Agnieszka Karaś i Agnieszka Purzeczko.

 

    Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej.  Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia było nauczenie podstawowych czynności, jakie należy wykonać przed przybyciem lekarza, pogotowia ratunkowego  lub innych wykwalifikowanych osób mające na celu ratowanie zdrowia lub życia ludzi, którzy odnieśli obrażenia lub nagle zachorowali.

    Słuchacze zapoznali się z łańcuchem przetrwania. Uczyli się wzywać pomoc i rozpoznawać, czy osoba jest przytomna czy też nie. Poza tym zaznajamiali się ze sposobami sprawdzania oddechu u osoby poszkodowanej oraz  z pozycją boczną bezpieczną.  Głównym punktem okazała się resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Rodzice bardzo uważnie słuchali i bacznie obserwowali czynności wykonywane przez nauczycieli – instruktorów pierwszej pomocy.  Następnie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do  części praktycznej.  Chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Zgodnie stwierdzili, że każdy powinien umieć udzielać pierwszej pomocy, gdyż ludzkie życie jest największym skarbem .

    Rodzice zadawali wiele pytań. Interesowało ich również udzielanie pierwszej pomocy przy krwotokach z nosa, złamaniach, wstrząsie mózgu czy zadławieniach i zakrztuszeniach u osób w różnym wieku. Instruktorzy bardzo chętnie podzielili się z nimi wiedzą na te tematy.

    Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy byli zadowoleni z jego przebiegu. Organizatorzy przygotowali rodzicom materiały informacyjne oraz słodkie upominki.

    Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na szkolenie z pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia  zmotywują Was do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pamiętajcie :  LUDZKIE ŻYCIE JEST NAJWAŻNIEJSZE !!!

Obowiązek udzielania pomocy reguluje prawo .W Polsce, konsekwencje prawne za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 k k:

                          § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Odwagi! Ty też możesz uratować komuś życie!!!

Agnieszka Purzeczko