"Bądźmy poszukiwaczami autorytetu"

Pod takim hasłem trwa Kampania Ogólnopolska, do której włączyła się nasza szkoła.

W ramach tego projektu, w dniu 18.12.2018 r. koordynatorzy Barbara Orłowska i Lech Karwowski zorganizowali zajęcia dla rodziców na temat: „Jak poznać prawdziwy autorytet?”. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły – Pan Jarosław Ćwik, który wprowadził rodziców w arkana kampanii. Natomiast prowadzący zajęcia – pedagog szkolny zapoznał słuchaczy z celami poznawczo – edukacyjnymi oraz profilaktycznymi zajęć. Wyjaśnił, kto powinien być autorytetem dla ich dzieci, a w szczególności, jaki rodzic będzie autorytetem dla swego dziecka, jakie powinien mieć cechy. Zachęcił także do obejrzenia trzech filmików, które ukazywały różne postawy osoby dorosłej od uległej, tyrana po autorytet – mistrza.

W podsumowaniu zajęć, pedagog szkolny podkreślił, że dziecko, które ma dobre relacje z rodzicami, oparte na podstawie autorytetu, ma szanse być samodzielnym, wolnym, odpowiedzialnym i szczęśliwym człowiekiem, który odnosi sukcesy w życiu i jest dobry dla innych ludzi. Każdy z rodziców może zacząć już dziś pracę nad samym sobą w dobrej relacji z dzieckiem poprzez: spędzanie z nim wolnego czasu, być dla niego przykładem, być bliżej dziecka i jego spraw.

W Kampanii „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu” zachęcamy Państwa do stosowania najskuteczniejszej metody wychowawczej – pozytywnego modelowania, wpływu rodzica – autorytetu na dziecko, które odwzorowuje jego zachowania, motywacje, stany emocjonalne, postawy i przekonania. Rodzic – autorytet ma moc ochrony dziecka przed ryzykiem, zagrożeniem, także zachowaniem kryminogennym.