Jak mówić do dzieci aby nas słuchały?

Pod takim hasłem w dniu 14.12.2018 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne dla rodziców naszych uczniów – prowadzone przez pedagoga z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ełku – Panią Martę Czuper.

Prowadząca udzieliła mamom szereg wskazówek i metod postępowania z dziećmi. Podkreśliła wagę konsekwentnych postaw rodzicielskich. Zwróciła także uwagę na uczucia dziecka, prosiła aby ich nie lekceważyć. Podpowiadała też, aby zamiast karania dziecka rodzic:

• Wskazał, w czym dziecko mogłoby mu pomóc.
    • Wyraził ostro przeciw (nie atakując charakteru).
    • Wyraził swoje uczucia i oczekiwania.
    • Pokazał dziecku, jak może naprawić zło.
    • Zaproponował wybór.
    • Przejął inicjatywę.
    • Dał dziecku odczuć konsekwencje złego zachowania.

Prowadząca zajęcia podpowiedziała mamom w jaki sposób zachęcić dziecko do samodzielności; podała kilka rad:

1. Pozwól dziecku dokonać wyboru.
    2. Okaż szacunek dla dziecięcych zmagań.
    3. Nie zadawaj zbyt wielu pytań.
    4. Nie spiesz się z dawaniem odpowiedzi.
    5. Zachęć dziecko do korzystania z cudownych doświadczeń.
    6. Nie odbieraj nadziei.

Wyżej wymienione wskazówki; podpowiedzi przydadzą się rodzicom w procesie wychowawczym. Ułatwią kontakt z dzieckiem a także pozwolą na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień czy zadrażnień w relacjach z dziećmi.