RADNI Z KLASY 7 B decydują o budżecie naszej miejscowości.

Radni z klasy 7b decydują o budżecie naszej miejscowości.

Podczas kolejnych zajęć w ramach projektu „Aktywna Młodzież w Szkolnych Klubach Wolontariatu” uczniowie klasy 7 b uczyli się zagadnień dotyczących Samorządu Lokalnego. Zajęcia miały taż na celu uświadomienie młodym ludziom, że wszyscy obywatele  posiadają prawo do głosu w sprawach budżetu miejskiego i w przyszłości powinny z niego skorzystać.

Po zapoznaniu się z teorią nasi uczniowie przeszli do praktyki …

Rozpoczęli Grę o Budżet.

Grupy miały jednomyślnie podjąć decyzje na temat wyboru miejskich inwestycji lub usług społecznych. Każdy uczestnik dysponował pewną kwotą, ale niewystarczająco dużą, by samodzielnie sfinansować preferowane projekty. Gracze musieli zatem współpracować, by dojść do wspólnych rozwiązań. Każdy zespół tworzył własny ranking propozycji. Ale ostateczny wybór zależał od wskazań wszystkich stolików.

Gra uczy nie tylko współpracy wewnątrzgrupowej, ale też pomaga zrozumieć, że decyzje w sprawach publicznych są wypadkową potrzeb różnych grup, a znalezienie optymalnego rozwiązania jest czasochłonne i wymaga elastyczności. Jeśli gracze nie będą potrafili porozumieć się, nie uda im się zrealizować ważnych dla nich projektów. Podstawową zasadą Gry o Budżet jest równorzędność wszystkich stron dyskusji.