Antypiraci w akcji

Internet jest jak przypływ. Zaleje przemysł komputerowy i wiele innych, zatapiając tych, którzy nie naucza się w nim pływać.

Bill Gates

Antypiratem bądź antypiratką nazwiemy taką osobę, która szanuje własność intelektualną i przestrzega praw autorów i twórców oraz swoje i innych. Czy zatem antypiraci są wśród nas ? Okazuje się, że tak. Stosują się na co dzień do zasad netykiety i ponadto uczestniczą w ogólnopolskiej akcji promującej  zasady właściwego korzystania z internetu oraz odpowiedniego zachowywania się w nim.

Organizatorem akcji jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, zaś patronami medialnym są: Biblioteka w Szkole, CW24, Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna, Fundacja Legalna Kultura, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Telewizja Kujawy i Włocławski Portal Internetowy Q4. Podstawę do jej organizowania stanowią dwa wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia oraz Światowy Dzień Własności Intelektualnej z 26 kwietnia.

W kwietniu 2019 roku antypiraci z 62 placówek edukacyjnych – z całej Polski - przeprowadzili działania promujące dbałość w wyrabianiu pozytywnego wizerunku w internecie.

Naszymi lokalnymi antypiratami są uczniowie klasy Vb oraz uczniowie klasy IVb, którzy tuż po obejrzeniu kilku krótkich filmików tematycznych ("Jak działa prawo autorskie ?", "Niefortunne przypadki czyli wizerunek w sieci." , "321 Internet - własność intelektualna" ), stworzyli swój własny kodeks antypirata. Zapewnili, że będą przestrzegać zasad w nim zawartych i namawiać do tego innych.