23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Co roku w naszej szkole jest ono uroczyście obchodzone. Tak też było i w tym roku.

23 i 24 kwietnia 2020 r. z wyżej wymienionej  okazji zostały zorganizowane w naszej szkole zajęcia on-line promujące czytelnictwo. Uczniowie klas 2-8 zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem mieli okazję za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams uczestniczyć w spotkaniach, w czasie których poznali historię  tego święta, wysłuchali fragmentów książek tematycznie dostosowanych do potrzeb wiekowych poszczególnych klas, a także zostali zaproszeni do wykonania zakładki do książki (zdjęcia rękodzieł uczniów zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły). Muszę z przyjemnością powiedzieć, że zdarzało się, że na zajęciach oprócz uczniów z naszej szkoły, pojawiali się także czytelnicy-słuchacze, którzy jeszcze nie są uczniami naszej szkoły, ale będą - czasami przed komputer zasiadały wszystkie dzieci znajdujące się w domu. Dzięki temu miałam  okazję zaszczepiać miłość do książek także wśród maluszków. Cieszę się bardzo. Oprócz młodszego rodzeństwa naszych uczniów na zajęciach czytelniczych pojawiali się także rodzice naszych podopiecznych, którzy chcieli wysłuchać fragmentów czytanych tekstów. Jeżeli któryś z uczniów nie mógł wziąć udziału w spotkaniu on-line, nic nie stracił. Wszystkie materiały: prezentacja multimedialna, zaproszenie do wzięcia udziału w wykonaniu zakładki, czy fragmenty czytanych książek, zostały wysłane na konta uczniów i ich rodziców. W spotkaniach on-line nie wzięli udziału uczniowie klas 1, ponieważ nie są oni zalogowani na Microsofcie Teamsie. O nich oczywiście nie zapomniałam i wysłałam na ich konta i na konta ich rodziców wyżej wymieniony komplet materiałów promujących czytelnictwo.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nie zapomnieliśmy o promocji czytelnictwa. Wielu uczniów z naszej szkoły znalazło czas, by zasiąść przed komputerem i posłuchać czytania ciekawych tekstów. Bardzo się z tego powodu cieszę i zapraszam moje moliki książkowe na kolejne spotkania czytelnicze, które w najbliższym czasie będą się odbywały on-line.

Barbara Merska – szkolny bibliotekarz