Seminarium - Pokój na świecie

PHOTOS        VIDEO

Jeszcze dziś pokój jest możliwy. A jeżeli jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem.

Jan Paweł II - Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 01.01. 2004 r.

Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Prostkach odbyło się międzynarodowe seminarium poświęconym pokojowi na świecie. Wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Prostki, pan Mirosław Orłowski, pani Barbara Skąpska, przedstawicielka Gminnego Ośrodka Kultury, pani Katarzyna Wiśniewska,  przewodnicząca Rady Rodziców, pan Valerio Mariotti - przedstawiciel Croce Rossa Italiana (Włoskiego Czerwonego Krzyża), który przybył na to seminarium wraz z rodzicami, pan William Smith - student III roku Inżynierii Elektronicznej Universitety of Reading w Anglii oraz pani Katarzyna Maja Śliwińska - absolwentka szkoły, obecnie studentka I roku Filologii Hiszpańskiej, Germańskiej i Japońskiej University of Southampton w Anglii. Całość spotkania prowadziła pani Małgorzata Zackiewicz.

Na początku wszyscy zebrani obejrzeli film, na którym zapytane osoby z różnych krajów wypowiadały się, co dla nich znaczy "pokój". Wójt Gminy, pan Mirosław Orłowski, podkreślił, że gmina Prostki będzie dążyła to tego, żeby być gminą międzynarodową i  zapraszając do współpracy Włochów i Niemców, dołoży starań, aby była przykładem pokoju, internacjonalizmu i przyjaźni. Pan wójt zaznaczył, że to spotkanie jest pierwszym krokiem współpracy Polski, Włoch i studentów z Anglii.

Pan Valerio Mariotti, w swoim wystąpieniu, opowiedział o genezie Czerwonego Krzyża, zadaniach i działaniach oraz jego roli w utrzymaniu pokoju na świecie. Wszyscy zebrani mogli również zobaczyć na filmie oddziały Włoskiego Militarnego Czerwonego Krzyża, które są wysyłane na pola walki najwyższego zagrożenia. Studentka Katarzyna Maja Śliwińska tłumaczyła wypowiedź pana Mariotti na język polski.

Pani Barbara Skąpska podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy Gminnego Ośrodka Kultury oraz jego roli w integracji społeczeństwa Gminy, a tym samym integracji i porozumienia międzypokoleniowego.

Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Katarzyna Wiśniewska podkreśliła, że rodzice są tym pierwszym etapem, w którym dzieci uczą się pokoju, zrozumienia, zatem zadaniem rodziny jest uczenie młodego pokolenia rozwiązywania wszelkich problemów dobrym słowem. Nawiązując do myśli przewodniej spotkania, pani Katarzyna Wiśniewska stwierdziła, że pokój jest przede wszystkim obowiązkiem rodziny: rodziców, dziadków i jest możliwy wśród dzieci; uśmiech, podanie pomocnej dłoni, słowo "przepraszam"; to wszystko może zmienić świat, zaczynając od nas samych.

Pan William Smith zauważył, że pomimo, że Internet uważany jest za niebezpieczne miejsce, odgrywa dużą rolę w utrzymaniu pokoju na świecie. Przykładem mogą być protesty na Majdanie (Ukraina). Internet pozwolił szybciej rozprzestrzenić wiadomości o nim. Dzięki temu więcej osób było w stanie przyłączyć się do protestów. Dzięki Internetowi można wesprzeć organizacje działające na rzecz praw człowieka, czy też skłonić władze państwowe do rezygnacji z przemocy wobec swoich obywateli. Wszystko to dzieje się dlatego, że Internet nie jest kontrolowany przez żaden rząd.

Pani Katarzyna Maja Śliwińska stwierdziła, że ze swojej szkoły w Prostkach wyniosła to, że nauczyła się kochać naukę i w tej chwili jest jedynym dyslektykiem na swojej uczelni w Anglii uczącym się trzech języków. Według pani Katarzyny Mai Śliwińskiej pokój na świecie, to również swoboda posługiwania się dowolnym językiem, bez negatywnych konotacji, czy nawet konsekwencji. Nikt nie powinien ponosić konsekwencji za błędną politykę rządów swoich krajów.

Przedstawicielka społeczności uczniowskiej, Bogna Mańczuk zwróciła się do swoich kolegów i koleżanek, aby nie brać przykładu, ze złych wzorów (w telewizji, Internecie czy grach komputerowych), które przedstawiają przemoc, pogardę i poniżanie innych, ponieważ to nie jest prawdziwe życie człowieka; prawdą, natomiast, jest szacunek dla drugiego człowieka, dbałość o jego dobro. To, co dzieci zdobywają w szkole decyduje o tym, jakimi będą dorosłymi, jak będą dbać o ten świat. Po przytoczeniu wypowiedzi naszego patrona Jana Pawła II, mówiących o tym, że "dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa", Bogna zaapelowała, aby wszyscy uczniowie tej szkoły już od dziś byli żywym potwierdzeniem tych słów.

Na zakończenie wspólnie zaśpiewano piosenkę Michaela Jacksona "We are the world" w języku polskim. Pani wicedyrektor Krystyna Chyc, dziękując uczestnikom spotkania, stwierdziła, że pokój, nie jest abstrakcyjnym pojęciem; są to ludzie, ich działania, ich troski. Życzyła wszystkim, aby ich życie niosło im samym i innym radość, bezpieczeństwo i pokój.

Seminarium, zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu "Świat, to my" Programu English Teaching Polsko-Amerykańskiej Fundacji WOLNOŚCI, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Wynikalo też z realizacji założeń Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy.

Barbara Walaszek