Wideokonferencja z Singapurem

VIDEO           PHOTOS

 

Wirtualna podróż do Singapuru

"Uczyć się języka obcego, to tak, jak mieć jedno okno więcej, przez które można patrzeć na świat" - przysłowie chińskie.

 

            Rozmawiać z ludźmi przez telefon, czy na czacie, na facebooku, wysyłać emaile; wszystko to jest bardzo zajmujące i interesujące, ale wydaje się, ze spotkanie z innym człowiekiem twarzą w twarz, jest to zupełnie co innego, nawet jeśli odbywa się ono też za pomocą nowoczesnych technologii, takich, jak np. program komputerowy Skype.

            W ramach realizacji projektu "Świat, to my" Programu English Teaching Polsko-Amerykańskiej Fundacji WOLNOŚCI, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA, Szkoła Podstawowa w Prostkach przeprowadziła wideokonferencję w języku angielskim ze studentką z Singapuru Joanną Wong, obecnie studiującą filozofię, filologię japońską i literaturę angielską na University of Southampton w Anglii.

            W czasie oglądania filmu, egzotyczne i dalekie miasto-państwo Singapur urzekło całą społeczność szkolną swoją piękną przyrodą lasów deszczowych i tradycją w kontraście z  nowoczesnymi, wręcz futurystycznymi, zabudowaniami i wieżowcami. Joanna Wong okazała się bardzo miłą młodą osobą (Chinką), która czystą angielszczyzną odpowiadała na pytania zgromadzonych. Uczniowie dowiedzieli się, że w Singapurze wszystkie dzieci są dwujęzyczne i mają obowiązek uczyć się języka angielskiego oraz swojego ojczystego (w tym wypadku, mandaryńskiego), a także duży nacisk jest kładziony na wychowanie fizyczne w szkołach, gdzie uczniowie zobowiązani są do  zdawania egzaminów sprawnościowych. Jeżeli im się nie powiedzie, muszą uczęszczać ma dodatkowe zajęcia fizyczne. Joanna Wong stwierdziła, że w Anglii bardzo podobają jej się pory roku (czego nie ma w Singapurze) oraz to, że nie ma tam takiego dużego zaludnienia i tempo życia jest wolniejsze niż w Singapurze. Joanna dodała, że ich państwo dokłada wszelkich starań, żeby dbać o środowisko naturalne oraz o zdrowie i tężyznę fizyczną swoich obywateli.   

            Na zakończenie wideokonferencji dyrektor szkoły, pan Jarosław Ćwik, podkreślił, jak ważna jest znajomość języków obcych, a szczególnie języka angielskiego, która pozwala na porozumiewanie się z ludźmi na całym świecie.

 

                                                                                              Barbara Walaszek