Festiwal pokoju II

PHOTOS        VIDEO

„Pokój obecny jest tu i teraz, w nas samych i we wszystkim, co robimy i postrzegamy – ważne jest jedynie, by umieć go odnaleźć”. - Thích Nh?t H?nh

Po raz drugi społeczność Prostek spotkała się na Koncercie „Festiwal Pokoju”, który odbył się w ramach projektu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach Świat, to my Programu English Teaching Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.

Wydaje się, że zrozumienie mieszkańców obcych krajów jest pełniejsze, jeżeli  spróbuje się poznać ich kulturę. Świadomość różnic i podobieństw między narodami zbliża ludzi do siebie i umożliwia utrzymanie pokojowych stosunków. Takiej próby podjęli się uczestnicy koncertu (uczniowie Szkoły Podstawowej w Prostkach, gość z Włoch - Pan Valerio Mariotti, oraz zespół młodzieżowy JEŻE z Ełku). Dzieci zaprezentowały tańce z różnych krajów: Indii, Kuby, Stanów Zjednoczonych oraz piosenki polskie i anglojęzyczne. Pan Mariotti wykonał włoskie pieśni: Vagabondo (Włóczęga) i Auschwitz (Oświęcim). Zespół JEŻE rozgrzał publiczność składanką utworów rockowych i heavy metal o miłości, wojnie oraz polityce. Zaśpiewana na zakończenie koncertu piosenka „Bo świat, to my" przypomniała wszystkim zgromadzonym, że „nadchodzi czas gdy zawołać trzeba w głos, kiedy świat musi razem pójść”.

Razem idzie się łatwiej z uśmiechem. „Ten, kto naprawdę umie żyć, zaczyna dzień od uśmiechu.” - twierdzi mnich buddyjski Thích Nh?t H?nh – „Nasz uśmiech przynosi szczęście nam samym i wszystkim wokół  nas”. Zachowajmy więc ten uśmiech nie tylko na czas koncertów „Festiwal Pokoju”, ale również na zwykły, codzienny trud.

Koordynator projektu: Barbara Walaszek