"Paz" - znaczy pokój

Ksiądz misjonarz Sławomir Kamiński pochodzi z gminy Prostki i od 35 lat pracuje na misjach w Brazylii. Ksiądz Kamiński, spotkał się z uczniami naszej szkoły w ramach projektu "Świat, to my" Programu English Teaching NIdzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.

PHOTOS

VIDEO

. Misjomarz, rozmawiając z dziećmi na temat pokoju na świecie, opierając się na przykładzie Brazylii, wskazał na główne przyczyny konfliktów społecznych: nierówność majątkowa, niesprawiedliwy system sądowniczy oraz wojna narkotykowa.

Trudno mówić o pokoju na świecie, kiedy mała grupa ludzi bardzo bogatych wykorzystuje ludność ubogą, a wręcz cierpiącą nędzę. System sądowy jest korzystny również dla bogaczy, których stać na wynajęcie dobrego prawnika i ewentualne uniewinnienie, podczas gdy biedny człowiek zdany jest na ciągnące się nieskończenie procesy sądowe i skazanie na więzienie. Narkotyki są również wielkim problemem w Brazylii zwłaszcza, że w handel substancjami niedozwolonymi wciągnięte są dzieci, które rozprowadzają narkotyki na terenie szkoły. Część dzieci nie chodzi do szkoły, ponieważ musi pracować, aby pomóc rodzinie. Sytuacja jest trudna, ponieważ te trzy zjawiska są ze sobą powiązane i trudne do rozwiązania. Rząd próbuje wprowadzić w życie programy społeczne mające  na celu rozwikłanie tych problemów. Na przykład rodzina, która wysyła dziecko do szkoły, otrzymuje wynagrodzenie pieniężne od rządu. Buduje się również domy dla najuboższych rodzin.

Uczniowie poznali również te "ładniejsze " strony Brazylii. Obejrzeli film w języku angielskim, a  ksiądz Sławomir opowiedział o historii i pięknej przyrodzie tego kraju, piłce nożnej oraz ulubionych potrawach Brazylijczyków. Ksiądz Kamiński życzył wszystkim pokoju przede wszystkim w sercu w rodzinach i wszędzie tam, gdzie człowiek przebywa. Na zakończenie misjonarz Kamiński podziękował za spotkanie i pożegnał się w języku portugalskim.

Koordynator projektu: Barbara Walaszek