Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole odbyły się 9 listopada uroczyste obchody tego święta.

Rozpoczęły się one o godzinie 8.00 pieśnią ,,Moja Ojczyznaˮ, którą zaprezentowali uczniowie klas I (przygotowani przez p. A. Nikonowicz oraz p. M. Zackiewicz). W przemówieniu dyrektor szkoły p. J. Ćwik oraz wójt Gminy Prostki p. M. Orłowski podkreślili wagę i znaczenie obchodzonego święta, następnie p. R. Wilczewski przedstawił przez krótki rys historyczny, w którym naświetlił on okoliczności, w jakich doszło do rozbiorów Polski, a potem do odzyskania niepodległości.

Następnie zebrani udali się do kościoła. Był to uroczysty przemarsz ulicami Prostek z pocztem sztandarowym na czele, harcerzami i flagą Rzeczpospolitej, którzy nieśli uczniowie klasy IVa. Uczniowie i nauczyciele pozdrawiali przechodniów wymachując biało-czerwonymi chorągiewkami. Po uroczystej Mszy Świętej celebrowanej za Ojczyznę, wrócono do szkoły.

W montażu słowno-muzycznym uczniowie przedstawili pieśni i wiersze patriotyczne, ukazujące bolesne i tragiczne wydarzenia z historii naszego kraju. Podkreślili jednak, że tym, co zawsze łączyło rodaków były: jedność i siła ukazane w patriotycznych zrywach, które w 1918 roku doprowadziły do odrodzenia się państwa polskiego.

Tuż przed godziną 11.11 zebrani usłyszeli werble. Zapowiedziały one fakt wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego, który tego dnia stał widomym znakiem łączącym Polaków we wszystkich miejscach naszego kraju. Szkoła włączyła się w akcję ogłoszoną przez Panią Minister Oświaty.

Po tak uroczystej chwili, wicekurator Warmińsko - Mazurskiego Kuratorium Oświaty, p. W. Cybulski, a potem wójt Gminy Prostki p. M. Orłowski podkreślili wyjątkowość wydarzeń, w jakich braliśmy udział.

Następnie prymus roku szkolnego 2017/2018 M. Nowacka wraz z rodzicami, złożyli życzenia Naszej Ojczyźnie.

W dalszej części uroczystości odbyła się debata prowadzona przez gościa z ODN w Olecku, p. Z. Hołubowicz, która w rozmowie z uczniami klas starszych skupiła się na omówieniu sposobów wychowania młodzieży do wartości. Podkreśliła znaczenie patriotyzmu i tożsamości narodowej. W tym czasie uczniowie młodszych wykonali prace plastyczne związane tematycznie z obchodzonym świętem.

Około godziny 12.00 rozpoczęły się występy artystyczne. Poszczególne klasy zaprezentowały się w następującym repertuarze:

• polonez - kl. VII a i VII b (przygotowanie: p. M. Święcińska, p. J. Cybulska),
  • wiersz „Bełzaˮ - kl. I a i I b (p. M. Zackiewicz, p. A. Nikonowicz),
  • kujawiak - II b (p. A. Przyborowska),
  • wiersz „Powiewa flagaˮ - III a i III b (p. A. Baczewska i p. E. Sulewska),
  • wiersz ,,Jestem Polakiemˮ - IV a (p. M. Pieloch),
  • krakowiak - V c (p. B. Walaszek),
  • wiersz ,,Polskaˮ - II a (p. A. Karaś),
  • pieśń ,,Biały krzyżˮ - III a gimnazjum (p. E. Tabak-Sulewska),
  • taniec z flagą - IV b (p. M. Święcińska i p. A. Fidura - Syłak).

Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursach nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości: recytatorskim (p. B. Merska) i plastycznym (p. A. Purzeczko).

Na zakończenie prowadząca uroczystość p. M. Święcińska pożegnała przybyłych gości, dziękując jednocześnie dzieciom i młodzieży za piękną postawę patriotyczną.

Obchody Święta Niepodległości udały się dzięki zaangażowaniu wielu osób:

• Msza Święta (celebracja ks. proboszcz P. Sulewski, dekoracja kościoła i oprawa liturgiczna p. K. Kozikowska, p. A. Złotkowska, oprawa muzyczna M. Czechowski),
  • Akademia: p. J. Cybulska, p. A. Modzelewska, p. A. Fidura-Syłak, p. M. Czechowski,
  • Prowadząca uroczystość: p. M. Święcińska,
  • Scenografia: p. E.Tabak-Sulewska, kl. III a gimnazjum,
  • Transparent: p. A. Modzelewska i kl. IIIb gimnazjum,
  • Plakaty „Dla Niepodległej”: p. J. Cybulska, uczniowie kl. VI b,
  • Przygotowanie sali gimnastycznej: p. M. Kurzątkowski, p. M. Pieloch, p. M. Zackiewicz,
  • Zaproszenia: p. K. Zwieczorowska, p. M. Kuczewska,
  • Poczet Sztandarowy: p. A. Purzeczko,
  • Pomoc finansowa (zakup farb i chorągiewek): Spółdzielnia Uczniowska „Mrówkaˮ p. K. Chyc,
  • Zakup  flagi - sekretarz Gminy Prostki p. J. D. Krause,
  • Wystawa prac plastycznych: p. A. Purzeczko ,
  • Zdjęcia: p. J. Kurzątkowska,
  • Poczęstunek: GOK p. E. Ratkiewicz i rodzice naszych uczniów,
  • Koordynator obchodów: p. J. Cybulska

Dziękujemy tym, którzy swoim zapałem, kreatywnością oraz pomocą wpłynęli na uświetnienie tego dnia.