Noc z lekturą w bibliotece szkolnej

O tym, jak istotną rolę w życiu każdego ucznia odgrywają lektury, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Są one źródłem wielu motywów literackich,  przekazują uniwersalne  wartości, którymi należy w życiu się kierować, czy choćby dostarczają młodym ludziom wielu cennych informacji. Zalety lektur praktycznie można by wymieniać bez końca.

O tym, jak ważna jest ich znajomość, mogli się już przekonać ósmoklasiści, którzy przygotowują się do egzaminu zewnętrznego. Dlatego też z ich inicjatywy noc z 14 na 15 grudnia 2018r. spędziliśmy w bibliotece szkolnej, czytając lekturę „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego. Tekst ten doskonale wpisuje się nam w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a poza tym pokazuje trudną młodość chłopców, którym przyszło żyć w czasie drugiej wojny światowej.

Czas spędzony na nocnym czytaniu na pewno nie był stracony. Moi uczniowie mieli okazję docenić warunki, w których teraz żyją, porównując je do warunków egzystencjalnych Rudego, Zośki i Alka.  Poznali oni koszmar tamtych wojennych lat, zobaczyli, jak nieludzcy mogą być ludzie i jak poświęcali się bohaterowie tego utworu dla swej ukochanej Ojczyzny. Tekst wywarł na nich wielkie wrażenie, podobnie jak reportaże M. Wańkowicza również opowiadające o latach okupacji niemieckiej i przebiegu powstania warszawskiego. Mam nadzieję, że moi czytelnicy wyciągną z nich odpowiednie wnioski, a ukazani w nich bohaterowie staną się dla nich wzorcem do naśladowania.

Bardzo dziękuję Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej za współorganizację tego spotkania. Bez pani pomocy, pani Asiu, nie byłoby ono tak atrakcyjne. Dziękuję raz jeszcze.

Bibliotekarz szkolny: Barbara  Merska