Projekt czytelniczy „Świat lektury nie jest ponury”

W ubiegłym roku szkolnym klasa 7a przeprowadziła wśród społeczności szkolnej i mieszkańców Prostek ankietę dotyczącą czytelnictwa. Jeden z wniosków mocno nas zaniepokoił. Okazało się bowiem, że uczniowie, szczególnie starsi, nie lubią czytać lektur. Postanowiliśmy więc przekonać naszych podopiecznych, że świat lektury nie jest ponury!

Wykorzystując księgozbiór szkolny, wzbogacony o szereg nowości zakupionych w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nauczyciele poloniści i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej w każdym oddziale zaproponowali dzieciom omówienie lektury, która znajduje się w ich podstawie programowej. Zaplanowali oni i zrealizowali atrakcyjny cykl lekcji poświęconych jej omówieniu, a  ich podsumowaniem były zajęcia przeprowadzone przez wychowawców klas zatytułowane „Wpływ czytania książek na rozwój dzieci i młodzieży”. Dodatkowym zadaniem każdej z klas było przygotowanie plakatu promującego omówioną lekturę. Oprócz tytułu, a także imienia i nazwiska autora tekstu znalazły się na nim krótka recenzja, a także ciekawe ilustracje wybranego fragmentu, zdjęcia, szkice. Czasami plakaty przybierały nawet formę przestrzenną. Przez grudzień i styczeń zdobiły one hol główny naszej szkoły i tym samym zachęcały one czytelników do sięgania po reklamowane utwory.

Jak się okazało, świat lektur pełen jest kolorów tęczy, opisane w nich wydarzenia przykuwają naszą uwagę, a perypetie bohaterów na długo zapadają nam w pamięci. Żeby jednak taki wniosek wyciągnąć, trzeba najpierw po lekturę sięgnąć. Ten pierwszy krok mają już za sobą nasi uczniowie. Mam tylko nadzieję, że chętniej będą oni  je czytać i poznawać ich wartościowy świat. Dodatkową zachętą może będzie to, że znaczna część tych woluminów  została niedawno zakupiona, pachną one świeżością i nowością, zachęcają nas swoimi pięknie zdobionymi szatami graficznymi do tego, by wziąć je do ręki i pozwolić porwać się w ten niesamowity świat. Zapraszam do biblioteki. Świat lektury nie jest ponury!

Bibliotekarz szkolny: Barbara Merska