Opowieści pod choinką połączone z warsztatami bożonarodzeniowymi

     Grudzień to miesiąc, w którym nasze myśli skoncentrowane są głównie wokół świąt Bożego Narodzenia.  Ozdoby świąteczne, kartki z życzeniami, pachnące wypieki, ciepła atmosfera, prezenty, jasełka – to ich nieodzowne elementy. Dodatkowo tradycją naszej szkoły stało się też to, że w grudniu bibliotekę szkolna odwiedzają uczniowie i poznają oni różne ciekawe teksty o tematyce świątecznej. Tak było i w tym roku.

     W grudniu 2018r. do biblioteki szkolnej przyszły dzieci z klas I-III. Jak zawsze o tej porze roku zaproponowałam im opowiadania przybliżające nam tradycje świąt Bożego Narodzenia. Klasy pierwsze wysłuchały tekstu zatytułowanego „Żelazny Mikołaj”, który zawsze robi na maluszkach spore wrażenie, zaś klasom drugim i trzecim poleciłam opowiadanie „Pozytywka”, w którym dowiedziono, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko mocno tego chcemy. Owe opowieści przeczytane pod choinką, wprowadziły naszych uczniów w ten magiczny nadchodzący czas.

     Następnie, po przeczytaniu tych utworów, zaprosiłam moich gości do wspólnego wykonania bombek z kolorowego papieru, które potem wspólnie zawiesiliśmy na pachnącej choince. Zadanie to sprawiło moim czytelnikom sporą frajdę, a różnobarwny brokat ozdobił nie tylko papierowe kule, ale także włosy, ubrania i noski dzieci... Pięknie udekorowane ozdoby świąteczne zawisły na naszej choineczce, a przyprószone świecącym pyłem maluchy wypożyczyły nowiutkie, także pachnące (farbą drukarską) książeczki i udały się do klas.

     Te spotkania zawsze cieszą się sporą popularnością wśród moich czytelników. Wprowadzają one dzieci w niezwykły czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. W tym roku szkolnym mogłam dodatkowo podarować moim gościom trochę niesamowitości ukrytej w nowiutkich książeczkach zakupionych w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W czasie ferii świątecznych mamy trochę więcej wolnych chwil, które możemy mądrze zagospodarować, np. wziąwszy do rąk ciekawą książkę…

     Dziękuję Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Prostkach, pani Joannie Sztramko, która była współorganizatorką tych spotkań. Dziękuję pięknie za to, że zawsze można na pani polegać…

Bibliotekarz szkolny: Barbara Merska