Sypendium i zasiłek szkolny

POMOC MATERIALNA W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

Stypendium szkolne

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w terminie od 1 września do 15 września 2023 r. (do 16 października br. w przypadku słuchaczy kolegium) w Biurze Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki, ul. Szkolna 9 w godzinach 7:00 – 15:00.

Formularze wniosków o przyznanie szkolnego stypendium socjalnego można pobrać w Biurze Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki lub z zamieszczonego poniżej załącznika nr 1.

O stypendium mogą ubiegać się uczniowie zamieszkali na terenie gminy Prostki, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Kwota dochodu uprawniająca do przyznania stypendium szkolnego nie może być wyższa niż 600,00 zł netto na osobę w rodzinie. Stypendium przyznawane jest na podstawie dochodu rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.

Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:

1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;

2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;

3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

 

Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów członków rodziny ucznia (rodziców, opiekunów prawnych i innych osób wchodzących w skład wspólnego gospodarstwa domowego rodziny ucznia), m.in.:

-   zaświadczenia lub oświadczenia o zarobkach z zakładu pracy;

-   zaświadczenia lub oświadczenia o liczbie hektarów przeliczeniowych do obliczenia dochodu z powierzchni użytków rolnych (przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345 zł) oraz potwierdzenie opłacenia składek KRUS (za III kwartał lub za sierpień);

-   zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości otrzymywanych rent, emerytur lub alimentów;

-   zaświadczenia lub oświadczenia o przyznanych dodatkach mieszkaniowych, świadczeniach rodzinnych, pielęgnacyjnych lub innych;

- zaświadczenia o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, z wyszczególnieniem rodzaju i wysokości świadczenia;

-   zaświadczenia lub decyzje z Powiatowego Urzędu Pracy o prawie i wysokości zasiłku dla bezrobotnych lub innych świadczeń z funduszu pracy;

-   zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej:

1) opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby;

2)    opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby.

  • osoby niepracujące powinny złożyć oświadczenie z klauzulą o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, że są osobami bezrobotnymi oraz z informacją czy są zarejestrowane w urzędzie pracy; nie podejmują prac dorywczych lub podejmują prace dorywcze i w jakiej wysokości uzyskują z nich dochody (zał. nr 4).
  • w przypadku składania wniosku o pomoc materialną w imieniu pełnoletniego ucznia jego rodzice (opiekunowie prawni) są zobowiązani do przedłożenia pisemnego upoważnienia (zał. nr 5).

Stypendium szkolne będzie wypłacone na podstawie oryginałów rachunków i faktur dotyczących kosztów zakupów lub opłat poniesionych na dziecko na cele edukacyjne.

Stypendium szkolne w szczególności powinno pokrywać koszty udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach programu nauczania w szkole lub poza szkolą (wyrównawcze, dodatkowe) lub udziału w zajęciach wykraczających poza program nauczania (szkoła muzyczna, kursy językowe, zajęcia sportowe itp.), zakup podręczników i pomocy szkolnych, zakup sprzętu i stroju na zajęcia wychowania fizycznego lub treningi sportowe. W przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych stypendium może zostać przeznaczone na pokrycie kosztów pobierania nauki poza miejscem zamieszkania (bilety miesięczne, internat).

Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych do stypendium szkolnego zamieszczony jest w załączniku nr 3.

 

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, po złożeniu wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego wraz z udokumentowaniem okoliczności opisanych we wniosku. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Przez zdarzenie losowe rozumieć należy w szczególności:

1) pożar lub zalanie mieszkania,

2) nagłą chorobę w rodzinie ucznia,

3) śmierć rodzica lub prawnego opiekuna,

4) nieszczęśliwy wypadek powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu członków rodziny ucznia,

5) kradzież z włamaniem w mieszkaniu ucznia,

6) inne zdarzenia losowe, które powodują pogorszenie sytuacji materialnej rodziny ucznia.

 

Więcej o formie, sposobie i trybie udzielania stypendium i zasiłku szkolnego znajduje się w Regulaminie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Prostki.

Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania i wypłacania stypendiów oraz zasiłków szkolnych można uzyskać w Biurze Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Prostki, tel. 87 520 18 07.

Podstawa prawna:

-   art. 90d i 90e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U.2022.2230 ze zm.)

-   art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U.2023.901 ze zm.)

-   rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U.2021.1296)

-   rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.2021.1481)