Dzień Edukacji Narodowej

14 października, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w przeddzień tego święta społeczność naszej szkoły miała okazję obejrzeć akademię, w której wystąpiła klasa IV a. Tegoroczne obchody zbiegły się z ważną rocznicą, tj. 250-leciem powstania Komisji Edukacji Narodowej, którą powołano w 1773 roku jako pierwszą w Europie władzę oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa edukacji.

Uczniowie klasy IV a na wstępie brawurowo wykonali utwór „Nic dwa razy” do słów Wisławy Szymborskiej i otrzymali gromkie oklaski.

Hasłem przewodnim i główną ideą akademii były słowa noblistki: „Nie będziemy repetować żadnej zimy ani lata” podkreślające ulotność i tymczasowość ludzkiego życia. Zaprezentowane utwory wokalne i poetyckie skłaniały do wielu refleksji.

Mieliśmy okazję wysłuchać piosenek Ryszarda Rynkowskiego, Renaty Przemyk czy Edyty Górniak, poznać wiersze Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej, a także obejrzeć krótką pantomimę inspirowaną wierszem Juliana Tuwima. Nasi młodzi artyści wypadli znakomicie, zainteresowali zebraną publiczność i skłonili do zadumy nad ludzką naturą, dobrem, pięknem, przemijaniem i znaczeniem edukacji w życiu każdego z nas.

Pierwsze skrzypce podczas uroczystości grali: Zuzanna Ruszczyk, Lena Jaworska, Aleksandra Skrocka, Adam Szumski, Lena Malinowska oraz Wiktoria Maliszewska. Zwieńczeniem akademii były wzruszające życzenia skierowane do nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, w których najgłośniej wybrzmiała myśl: „najtrudniejsze są lekcje życia”.

Iwona Sztachelska