Cuda technki - sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości

     W naszej szkole od ponad dwóch lat nasi uczniowie mają okazję brać udział w lekcjach, w czasie których nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie. Pedagogowie korzystają ze środków dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

     Nasi podopieczni między innymi uczestniczą w lekcjach biologii, w czasie których prowadzą obserwacje przy użyciu mikroskopów optycznych BioLight 500 z kamerami. Mikroskopy te  przeznaczone są do stosowania w edukacji oraz w botanice. To idealne wyposażenie na lekcje biologii. Wykorzystywane w naszej placówce urządzenia oferują powiększenie od 40 do 400 razy. Posiadają zintegrowane głowice z 3 obiektywami o powiększeniach 4, 10, 40 razy. Pozycjonowanie preparatu na stoliku odbywa się ręcznie, dodatkowe łapki stabilizują próbkę w zadanym położeniu. Podświetlenie próbek realizowane jest od dołu przy pomocy oświetlenia w technologii LED. Omawiane środki dydaktyczne wyposażone zostały w kamery cyfrowe. Użytkownik podczas prowadzenia badań, czy obserwacji ma możliwość rejestracji wyników w formie zdjęć bądź materiału wideo. Kamery umieszczono w wyciągach okularowych i podłączono do komputera za pomocą złącza USB. Mikroskopy BioLight 500, w połączeniu z opcjonalnymi kamerami mikroskopowymi, stały się doskonałymi narzędziami do wykonywania zdjęć i nagrywania filmów prezentujących różnorodność mikroświata. Dzięki nim uczniowie mają możliwość obserwacji na tablicy multimedialnej obrazów mikroskopowych.

   Pragnę jeszcze dodać, że oprócz mikroskopów optycznych z kamerami, nasza szkoła dysponuje także mikroskopami stereoskopowymi. Mikroskopy stereoskopowe są najpopularniejszym rodzajem mikroskopów optycznych i występują w wielu branżach. Są one używane w salach lekcyjnych, laboratoriach i zakładach produkcyjnych do obserwacji drobnych szczegółów wielu rodzajów materiałów. Mikroskopy stereoskopowe z oddzielnymi okularami dla obojga oczu, pozwalające na przestrzenne trójwymiarowe widzenie obrazu powiększanego.

   Nasi uczniowie w czasie zajęć geografii korzystają z profesjonalnej stacji pogodowej Froggit WH3000. Model Froggit WH3000 charakteryzuje się najlepszą prognozą pogody w połączeniu z najnowocześniejszą technologią. Wi-Fi umożliwia przekazywanie lokalnych danych pogodowych.

     Aplikacja sprawia, że wszystko jest łatwe do wykonania. Nasi uczniowie wiedzą wszystko o temperaturze zewnętrznej, ale także o wilgotności powietrza, prędkości wiatru, poziomie opadów itp. Nigdy nie są zaskoczeni, ponieważ obliczenia są wykonywane automatycznie co 16 sekund. Wszystkie dane są dostępne do wglądu.

     Zapraszam do obejrzenia poniżej umieszczonego filmu z zajęć, w czasie których wykorzystano wyżej wymienione urządzenia. Dziękujemy serdecznie nauczycielom: Paniom Marzannie Sobolewskiej i Annie Gładkowskiej za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, a także Panu Mateuszowi Czechowskiemu, który zajął się nagrywaniem filmów i ich montażem – kamerę oraz program do przygotowania filmów zakupiono także z programu „Laboratoria Przyszłości”.