Noc z lekturą w bibliotece szkolnej…

Zupełnie nie wiem, dlaczego czasami uczniowie mało chętnie sięgają po swoje lektury. W maju postanowiłam pokazać im, że świat lektury to niezwykłe miejsce, w którym rozgrywa się wiele niesamowitych wydarzeń i zaprosiłam klasę 5a na drugą już noc w bibliotece szkolnej, tym razem z tekstem Joanny Olech „Dynastia Miziołków”.

Ten, kto już zetknął się z tą książką, doskonale wie, że należy przygotować sobie duży zapas chusteczek higienicznych, gdy rozpoczynamy czytanie. Książka jest przezabawna, napisana lekkim, zrozumiałym, współczesnym językiem, a dodatkowo porusza bliskie uczniom tematy. Ma ona postać dziennika Miziołka, który z ogromną szczerością i dokładnością relacjonuje wydarzenia, których był świadkiem lub uczestnikiem. Tutaj mamy też okazję poznać  i zaprzyjaźnić się z szaloną rodziną naszego bohatera, a także jego gronem koleżeńskim, obserwujemy jego poczynania na koloniach w czasie wakacji, a także poznajemy Beatę…pierwszą miłość Miziołka.

Dziennik Miziołka oczywiście bardzo spodobał się uczniom klasy 5a, którzy spędzili noc z 20 na 21 maja 2016r. w bibliotece szkolnej. Czasami musieliśmy przerywać czytanie, gdyż ataki śmiechu nie pozwalały nam wydusić z siebie nawet słowa. Książką zachwycona też była pani Agnieszka Purzeczko, która bardzo chętnie po raz drugi uczestniczyła w naszym nocnym czytaniu i pomagała mi w opiece nad uczniami.

Nasze spotkanie miało przede wszystkim na celu rozwijanie i pogłębianie zainteresować i pasji uczniów, promowanie czytelnictwa, a przede wszystkim pokazanie im, że czas wolny fantastyczne można spędzić z książką. Tej nocy, wygodnie ułożeni na materacach, mieliśmy okazję zrelaksować się, oderwać się od rzeczywistości i odpocząć. Do domu uczniowie wrócili w pogodnych nastrojach i z wnioskami, że lektury to świetne teksty, po które warto sięgać. Do tej właśnie grupy należy „Dynastia Miziołków”.  Brzuch aż nas bolały od śmiechu, ponieważ główny bohater naprawdę  ma głowę pełną szalonych pomysłów. Serdecznie zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tę pozycję.