Zabawy z językami

PHOTOS

Czy wyraz "brat", to kwadracik z jedną nóżką odchyloną a drugą zagiętą i czy "siostra" wymawia się "ane"?

Takie dylematy mieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach, którzy uczestniczyli w zajęciach "Zabawy z językami", zorganizowanymi w ramach projektu "Świat, to my" programu English Teaching Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, która jest krajowym operatorem Polsko-Amerykańskiej Fundacji WOLNOŚCI.

Absolwentka Szkoły Podstawowej w Prostkach Maja Śliwińska, obecnie studentka II roku Filologii Hiszpańskiej, Niemieckiej i Japońskiej University of Southampton w Anglii oraz jej kolega z Anglii William Smith, student III roku Inżynierii Elektronicznej University of Reading, starali się przekonać swoich młodszych kolegów i koleżanki, że uczenie się języków obcych może być wielką frajdą, zwłaszcza, gdy nabywa się potrzebną wiedzę i umiejętności poprzez gry, zabawy i piosenki. Niezwykłym przeżyciem było również tworzenie przez same dzieci  słownika obrazkowego, szczególnie jeśli chodzi o język japoński, gdzie są nie tylko znaki, ale również i całe obrazki, a dzieci, aby wyrazić swój szacunek, zwracają się do swojej mamy: "Pani matko"

Maja i Will prowadzili także lekcje języka angielskiego ze starszymi klasami, a nawet lekcję matematyki po angielsku. Goście, wspólnie z gromadką "swoich pilnych uczniów", zaprezentowali poznane dziecięce piosenki i gry w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim i japońskim na apelu przed całą społecznością szkolną. Dodatkową atrakcją był wywiad w języku hiszpańskim z Oskarem, który jest uczniem szkoły, a pochodzi z Hiszpanii.

Uczniowie biorący udział w zajęciach "Zabawy z językami" chyba zgodzą się z przysłowiem czeskim, że „Każdy język obcy daje ci nowe życie. Jeśli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz”.

Koordynator projektu - Barbara Walaszek