Projekt edukacyjny „Jesień inspiruje…”

Każda pora roku jest jedyna w swoim rodzaju, inna, cudowna. W tym roku szkolnym postanowiłyśmy wychwycić cechy charakterystyczne każdej z nich i ich niezwykłość ukazać w sztuce i literaturze.

Aby projekt edukacyjny „Jesień inspiruje” zrealizować, nasz plastyk pani Agnieszka Purzeczko w październiku nawiązała współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Prostkach i przeprowadziła tam warsztaty malarskie, w których uczestniczyły nasze uczennice uzdolnione plastycznie. Zajęcia odbywały się w soboty, dzięki temu dzieci miały dużo czasu, nigdzie się nie spieszyły i mogły w pełni oddać się swej pasji. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach pani Ewa Ratkiewicz użyczyła naszym malarkom materiałów plastycznych, sztalug i pracowni plastycznej, gdzie nasze uczennice mogły tworzyć swoje dzieła. Dzięki temu powstał cykl obrazów przygotowanych różnymi technikami związanych oczywiście z jesienią.

W realizację projektu włączyli się także uczniowie kochający literaturę, którzy postanowili wyszukać utwory liryczne związane z tą porą roku. Do dyspozycji mieli oni zbiory biblioteki szkolnej, a także inne źródła informacji, np. Internet. Zwrócili oni swą uwagę na kilkanaście wierszy, ich zdaniem najpiękniejszych, najlepiej oddających piękno jesieni. Zostały one wydrukowane i wyeksponowane na holu głównym szkoły i przy bibliotece szkolnej.

Podsumowaniem pracy obu grup – malującej i analizującej dostępne teksty – była wystawa prac, którą umieściłyśmy na holu głównym naszej szkoły. Można ją podziwiać codziennie.

Oczywiście nie spoczęłyśmy na laurach! Już powstają pod czujnym okiem pani Agnieszki dzieła  związane z kolejną porą roku – zimą, a nasi uczniowie zostaną zaproszeni do napisania wierszy o zimie. Kolejna wystawa tuż, tuż. Już na nią zapraszamy. Oczywiście serdecznie dziękujemy pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach oraz jej pracownikom za życzliwość i współpracę…

Agnieszka Purzeczko i Barbara Merska