Rok Sienkiewicza - Gminny Konkurs Czytelniczy

Rok 2016 „Rokiem Henryka Sienkiewicza”

„…człowiek zawsze może wstąpić na lepszą drogę – póki żyje…”

Henryk Sienkiewicz

Rok 2016 to rok trzech rocznic związanych z Henrykiem Sienkiewiczem – mija 170 rocznica urodzin noblisty, setna rocznica jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – miejscu urodzenia pisarza.

Mając na uwadze zasługi Henryka Sienkiewicza – światowej sławy pisarza, noblisty i ambasadora polskości – Sejm RP uchwalił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. By godnie uczcić tego wielkiego Polaka, 15 listopada 2016 roku w Bibliotece Publicznej w Prostkach odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy pt. „Nowele Henryka Sienkiewicza”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych (kl. V – VI). Przystąpiło do niego 16 dzieci ze szkół: w Prostkach, Wiśniowie Ełckim oraz Rożyńsku Wielkim.

Polegał on na rozwiązaniu testu z zakresu znajomości nowel pisarza: „Janko Muzykant”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Latarnik”, „Sachem”.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

-   p. Aneta Dubielewska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie,

-   p. Joanna Sztramko – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Prostkach,

-   p. Iwona Sztachelska – nauczyciel języka polskiego,

-   p. Joanna Cybulska – nauczyciel języka polskiego.

Zwycięzcami konkursu zostali:

• I miejsce – Kamila Graczewska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach)
  • II miejsce – Lilia Sobolewska (Zespół Szkół im. Biskupa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim)
  • III miejsce – Patrycja Komosińska (Zespół Szkół im. Biskupa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim).

Zwycięzcy oraz pozostali oraz pozostali uczestnicy otrzymywali nagrody i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez: Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Prostkach panią Joannę Sztramko oraz pana Adama Zackiewicza. Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Prostkach oraz panią Joannę Cybulską.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom Kuratorium za zaangażowanie w przygotowanie konkursu.

Joanna Cybulska