Warsztaty psycho-edukacyjne dla rodziców

W dniu 16.03.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach odbyły się warsztaty psycho - edukacyjne dla rodziców na temat „Wzmocnienie kompetencji wychowawczych rodziców”.

W zajęciach uczestniczyli rodzice mający dzieci w różnych grupach wiekowych. Osoba prowadząca, w sposób kompetentny przedstawiła pozytywne umiejętności, które wspierają rodziców w pełnieniu funkcji rodzica. Kompetencje wychowawcze rodziców pozwalają realizować tę rolę w zwykłych, codziennych sytuacjach i w sytuacjach bardzo trudnych, kryzysowych. Są narzędziem, środkiem do budowania relacji z dzieckiem. Umiejętności te zazwyczaj są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Prowadząca podkreśliła także, że umiejętności rodzicielskie wyniesione z naszych domów nie zawsze są wystarczające w wychowaniu swoich dzieci, to znaczy, że należy je ciągle rozwijać. Nabywanie nowych umiejętności wychowawczych jest wskazane w każdym momencie pełnienia roli rodzicielskiej. Wniesione zmiany w kontaktach z dzieckiem zaowocują polepszeniem kontaktów, większą więzią rodziców i dzieci, a to w momentach trudnych, które przeżywać może każdy człowiek są największą pomocą w przejściu takiego okresu.

W toku spotkania uwypuklono umiejętności najważniejsze takie jak: umiejętność rozpoznawania uczuć, które towarzyszą dziecku oraz ich rozumienia i właściwego reagowania, umiejętność komunikowania się z dzieckiem, zachęcania do współpracy, samodzielności, umiejętność zastępowania kar, rozwiązywania konfliktów, zdejmowania noszonych przez dzieci etykietek.

Prowadząca spotkanie podkreśliła jak ważny jest czas i uwaga poświęcona dziecku. Mając codzienny kontakt z dzieckiem rodzic może je dobrze poznać i w porę zauważyć zmiany rozwojowe, jakie zachodzą w dziecku. Uważność rodzica, czas spędzony z dzieckiem to podstawa wychowania go. Tak naprawdę bez więzi nie ma wychowania i nie możemy również mówić o możliwości wyegzekwowania zmian w zachowaniu naszych dzieci – bez względu na ich wiek. Ważne jest również to, aby rodzic był autentyczny, był sobą w tym co mówi, do czego zachęca i przed czym chce bronić lub czego zakazuje.

Spotkanie prowadziła pracownica Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ełku – pedagog Marta Czuper, a organizatorem pedagog szkolny Barbara Orłowska oraz wychowawcy z klas I-III.

Warsztaty przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Rodzice – uczestnicy zajęć wyrazili chęć udziału w kolejnych warsztatach, które będą pomocne w sprawowaniu roli rodzica, a także w utrzymaniu właściwych relacji w rodzinie.

Ogromne podziękowania należą się osobie prowadzącej warsztaty za ciekawe, profesjonalne uwypuklenie tematyki, pogodny i spokojny ton głosu zachęcający do słuchania i skupienia.