Dąb Pamięci

     W związku z realizacją projektu Katyń... ocalić od zapomnienia, młodzież Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, podjęła się realizacji kilku działań mających na celu upamiętnienie wydarzeń sprzed 78 lat.

     27 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczystość wynikająca z realizacji zaplanowanych działań. W uroczystości brało udział wielu zaproszonych gości: Dyrektor Biura Poselskiego Pana Wojciecha Kossakowskiego p. Justyna Kosińska, w imieniu jego Ekscelencji Biskupa Jerzego Mazura delegowany ks. Kan. Dr Marek Janowski, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty p. Wojciech Cybulski, Proboszcz Parafii Św. Antoniego z Padwy w Prostkach ks. Dr Henryk Śmiarowski, Ks. Dr Tadeusz Białous, Z-ca Komendanta Policji w Ełku p. mł. insp. Jarosław Werla, aspirant szt. p. Janusz Merski, prezes firmy Polfoods w Prostkach p. Andrzej Zadrożny, dyrektor BOESz w Prostkach p. Maria Grygoruk, Komendant OSP w Prostkach p. Ryszard Zamojski, dyrektorzy placówek oświatowych i kultury, przewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Sut, rodzice, radni, sołtysi.

     O godz. 9.30 rozpoczęła się Msza Święta, w czasie której, celebrujący ją kapłan, przypomniał bolesne dla Polski wydarzenia 1940 roku. Zostały one podkreślone słowami bł. ks. Jerzego Popiełuszki: ,,Naród Polski nie nosi w sobie nienawiści i dlatego zdolny jest wiele przebaczyć, ale tylko za cenę powrotu do prawdyˮ. Cytat ten stał się mottem odsłoniętej tego dnia w kościele tablicy pamiątkowej. Została ona wmurowana dla upamiętnienia 10 kwietnia 2010 r. - ,,Największej w dziejach Narodu Polskiego tragedii po II wojnie światowejˮ, gdy pod Smoleńskiem, w drodze na Uroczystości Katyńskie, zginęło 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.

     Po ceremonii w kościele, zebrani przemaszerowali z biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach w stronę szkoły, gdzie odbyło się wciągniecie flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrali wójt gminy p. Mirosław Orłowski, dyrektor szkoły p. Jarosław Ćwik oraz zaproszeni goście. Podczas przemówień przedstawione zostały główne cele uroczystości – zasadzenie Dębu Pamięci poświęconego oficerowi Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu jako wydarzenie mające za cel uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pan dyrektor przypomniał słowa Jana Pawła II dotyczące patriotyzmu jako umiłowania historii, tradycji, języka czy krajobrazu. Wspomniał też, iż Polacy zawsze byli zdolni do wielkich ofiar dla dobra Ojczyzny. Zgromadzeni goście podkreślali doniosłość tego dnia, jak też następujących po nim: Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święcie Narodowym Trzeciego Maja.

     Następną, a zarazem kluczową, częścią uroczystości było zasadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania por. Wojska Polskiego Antoniego Abramowicza, syna Antoniego, ur. 1897 w Iwieńcu-Pokuciu, zamordowanego przez oprawców NKWD w 1940 r. w Katyniu. Obok drzewa umieszczono kamień z tablicą pamiątkową, a na niej informacje dotyczące upamiętnionej osoby, okoliczności zasadzenia drzewa, numer certyfikatu oraz datę i nazwę fundatora płyty.

     Spod miejsca posadzenia dębu wrócono do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Nauczyciel historii p. R. Wilczewski przypomniał zgromadzonym o Katyniu, Miednoje, Twerze i Charkowie, miejscach kaźni polskich oficerów. Zwrócił szczególną uwagę na bohatera, któremu poświęcono ,,żywy pomnikˮ. Następnie uczniowie w odświętnych strojach oraz togach i mundurach pod okiem koordynatorki projektu p. J. Cybulskiej, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną poświęcony tragicznym wydarzeniom.

     Na zakończenie głos zabrał m.in. wicekurator Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty p. Wojciech Cybulski, który podkreślił, iż znajomość historii naszej Ojczyzny i pamięć o bohaterach jest naszym obowiązkiem. W ten sposób kształtowane są postawy patriotyczne młodego pokolenia. Podkreślił, iż widać pracę wychowawczą prowadzoną w naszej szkole i dziękował za to wszystkim pracownikom.

     Zarówno wmurowanie tablicy, jak też posadzenie symbolicznego dębu, związane było z wyjazdem uczniów naszej szkoły do Katynia i Smoleńska w dniach 6-8.04.2018 r.

     Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości.