Konsulat Św. Mikołaja w Kętrzynie

Uczniowie klasy IIIa, IIIb i IIa ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się 29 pażdziernika na wycieczkę autokarową do Kętrzyna, gdzie zwiedzali wytwórnię ozdób choinkowych.

Św. Mikołaj ma tam swój Konsulat, który można odwiedzać cały rok. Mieści się on w starej fabryce bombek.

Zwiedzanie zaczęliśmy od fabryki, w której pomocnicy Świętego Mikołaja przygotowują piękne bombki. Wszystko robi się tam własnoręcznie. Najpierw pokazano nam, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach. Były kule z wgłębieniami, serduszka, bombki o wydłużonych końcach. Sami mogliśmy spróbować wydmuchać swoją własną bombkę. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 700 stopni Celsjusza.

Następnym etapem produkcji jest ozdabianie i tu można było wykazać się kreatywnością.

Każdy z nas dostał 2 bombki i mógł je sam udekorować. Dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Była tez specjalna maszyna z której wychodziły piękne, czerwone pluszowe bombki. Po ozdobieniu trzeba było oczywiście pozostawić je na kilkanaście minut w specjalnym miejscu do wyschnięcia, ale ten czas wykorzystaliśmy na zwiedzanie muzeum bombek mieszczącego się piętro wyżej.

Najbardziej dzieci były zachwycone królową lodu - Elzą. Miała piękną srebrzystą suknię ze szklanych bombek. Była też piękna biała suknia dla panny młodej. Po obejrzeniu, każde dziecko otrzymało od Św. Mikołaja prezent jakim był słodki lizak.

Na koniec odwiedziliśmy jeszcze przyzakładowy sklepik gdzie każdy mógł zakupić piękną bombkę do domu.