"Wewnętrzny kompas"

Zmień swoje myśli, a zmienisz swój świat.
Norman Vincent Peale

     Projekcja filmu „Ninnoc” w reżyserii Niki Padidar stała się wstępem do rozmowy na temat wewnętrznych i zewnętrznych przejawów wewnętrznych przeżyć nastolatków, która odbyła się podczas realizacji jednej z październikowych godzin wychowawczych klasy 6b.
     Tytułowa bohaterka filmu – Ninnoc – jest nastolatką, którą steruje bezsilność i niemoc. W jej wnętrzu rozgrywa się dramat. Z jednej strony pragnie być taka sama, jak jej rówieśniczki i mieć z nimi poprawne relacje. Z drugiej strony, boi się odrzucenia, którego zdążyła doświadczyć. Przebywa w miejscach, gdzie nie ma innych - oprócz niej - osób i gdzie czuje się bezpieczna. Nadwrażliwość i zbytnia delikatność w sferze uczuć uniemożliwiają jej zbliżenie się do innych i dlatego cierpi.
     Burza mózgów czyli generowanie skojarzeń ze słowami „normalny” oraz „inny” tuż po projekcji filmu. Uczniowie bardzo chętnie i bez jakiegokolwiek skrępowania, zapisywali swoje pomysły na tablicy, komentowali je uzasadniając.
     Osoby czujące się inaczej lub traktowane przez osoby ze swojego otoczenia jako inne, borykają się na co dzień z wieloma - często - najprostszymi sytuacjami życiowymi, które wydają im się niemożliwe do wykonania.
     Zmiana mentalności - min. sposobu myślenia jednostek - w połączeniu z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnej sprawiła, że wielu nastolatków ma już za sobą nieprzyjemne doświadczenia w relacjach z rówieśnikami. Ci młodzi ludzie, skrywają swoje wewnętrzne przekonanie o tym, że jak w człowieku coś pęknie, to się nie da tego skleić czy naprawić. Świadczy o tym ćwiczenie wykonane przez szóstoklasistów, którzy spinacze odkształcili, otrzymując - niezbyt zresztą - proste druty. Następnie zadziałali w odwrotną stronę i zgięli druty tak, by nadać im początkowy kształt. Co zauważyli ? Spinacze nie wyglądają tak samo, jak na początku.
     Pamiętajmy, że łatwo jest kogoś skrzywdzić ale naprawić wyrządzoną krzywdę jest bardzo trudno. Mimo usilnych starań powrót do stanu pierwotnego czyli do tego, co było na początku, jest - bardzo często - niemożliwy.