Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

8 listopada 2019 roku odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęły się one o godz. 9.00 odśpiewaniem hymnu narodowego, powitaniem gości i przemówieniami. Głos zabrali: dyrektor szkoły p. J. Ćwik, wicedyrektor p. M. Kurzątkowski, senator RP p. M. Kopiczko, wójt gminy Prostki p. R. Wilczewski oraz proboszcz parafii ks. P. Sulewski. Goście zaznaczyli, że spotykamy się dziś dzięki ważnym wydarzeniom dziejowym, które miały miejsce ponad wiek temu.

Następnie głos zabrali uczniowie. W montażu słowno - muzycznym młodzież ukazała rys historyczny w dziejach Polski. Wskazano na ciągłość między czasami zaborów, przez pamiętny rok 1918, po II wojnę światową. Podkreślono szczególnie mocno te wydarzenia, które pozwoliły zachować tożsamość narodową kraju nawet wtedy, gdy nie było go na mapach Europy i świata. Treści te pozwoliły na płynne przejście do części drugiej akademii. Były to głównie kompozycje składające się z pieśni legionowych, okupacyjnych i powojennych. Ukazano w nich radość z odzyskania przez Polskę niepodległości, walkę o ojczyznę, a potem nadzieję i radość, że II wojna światowa nie zakończyła się naszą przegraną.

Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialnych było wiele osób: p. J. Cybulska z wychowankami z klasy 8a, p. J. Lasota z klasą VI c, p. Alina Przyborowska z uczniami z klasy IIIb oraz p. M. Pieloch. Za opracowanie muzyczne odpowiedzialny był p. M. Czechowski, dekorację wykonała p. E. Tabak - Sulewska, za poczet sztandarowy odpowiedzialna była p. A. Purzeczko.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w uświetnienie dnia 101 rocznicy święta narodowego: nauczycielom, rodzicom, dyrektorowi GOK-u oraz uczniom, bez których uroczystości nie udałoby się zorganizować.