„Dzień pełen wrażeń"

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro.”

Jan Paweł II

     9 stycznia 2020 roku sześcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły rozpoczęła - bardzo wczesnym rankiem - podróż do stolicy.

     W parę minut po przyjeździe do W-wy byli już w drodze do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które mieści się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha 25. W okupowanej W-wie mieściła się tam siedziba Gestapo. Wprowadzeniem do zwiedzenia filii Muzeum Więzienia Pawiak była etiuda pt. „Twarze zamęczonych i wieczny płomień”, którą wysłuchali i obejrzeli w pełnym skupieniu i uwadze. Potem oprowadzani przez przewodnika zwiedzili muzeum. Zobaczenie celi zbiorowej zwanej „tramwajem”, pokoju dyżurnego gestapowca czy izolatek wywarło na młodych ludziach wielkie wrażenie. Postanowili, że powrócą za jakiś czas, żeby nieco dogłębniej poznać historię tego miejsca. Kończąc swój pobyt w muzeum wpisali się do księgi gości.

     Z Szucha - sprawnie i szybko – nasza grupa uczniów przemieściła się na Anielewicza do POLIN czyli Muzeum Historii Żydów Polskich, by wziąć udział w gali projektowej. Jako jedna z czterech grup szkolnych, jakie zostały zaproszone przez organizatorów, odebrała wyróżnienie za film pt. „ Dramat w dwóch odsłonach”. Film powstał na potrzeby XVI edycji programu „Pamięć dla przyszłości”. Uczniowie podjęli w nim próbę odtworzenia wydarzeń i przedstawienia postaw ludzi oraz atmosfery panującej na początku II wojny światowej w Radziłowie oraz Ełku. Oprócz dyplomu każdy członek grupy projektowej otrzymał nagrody książkowe. Największą jednak nagrodą dla naszych uczniów - najmłodszych uczestników spotkania - była możliwość spotkania się z Dziećmi Holocaustu, min. Aleksandrą Leliwa-Kopystyńską, Joanną Sobolewską-Pyz czy Krystyną Budnicką. Po wspólnym obiedzie (w restauracji mieszczącej się wewnątrz POLIN) – z przewodniczką i pozostałymi uczestnikami – zwiedzili wystawę pt. „1000 lat historii Żydów polskich”. Podczas jej zwiedzania szukali odpowiedzi na pytania związane z obecną tam ekspozycją i wykonywali herby metodą manufakturową oraz stemplowali bilety z 1908 roku na przejazd koleją.

      Dopełnieniem dnia pobytu naszych uczniów w stolicy było spotkanie z nowoczesną technologią w Centralnym Domu Technologii przy ul. Kruczej 50. Zobaczyli i wypróbowali tam polskie i zagraniczne technologie oraz prototypy innowacyjnych produktów i projektów badawczych. Animatorzy chętnie służyli pomocą i odpowiadali na pytania naszych fanów nowoczesnej technologii. Przez około godzinę rozkoszowali się wystawą tematyczną prezentującą dobrodziejstwa świata nowych technologii. Robili zakupy, programowali roboty i sprzęt muzyczny oraz prowadzili rozgrywki sportowe na interaktywnym dywanie. Dzięki obcowaniu z najnowszymi technologiami przekonali się o tym, że nauka i dobra zabawa uzupełniają się nawzajem. Zrozumieli również, że pracując z najnowszymi technologiami rozwijają własne kompetencje, które staną się niezbędne w przyszłości na rynku pracy. Uczniowie zamierzają powrócić do CDT, aby oprócz zwiedzenia nowej wystawy odbyć warsztaty edukacyjne.

     Dzień pełen emocji i wrażeń zakończył późny powrót do domów i miłe spotkania z najbliższymi. Co zobaczyli ? Kogo poznali ? Czego doświadczyli ? Na te pytania odpowie poniższa relacja fotograficzna.

Zachęcam do jej obejrzenia.