II etap projektu już za nami

“Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się.”
John Quincy Adams

     IV edycja programu „Być jak Ignacy”, której organizatorem jest Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza, zaś patronem honorowym Minister Edukacji Narodowej, nabiera tempa.
     Drugą poznaną postacią był Jan Czochralski – wybitny człowiek i wielki pasjonata. Z Panem Janem i jego odkryciami związane były cztery lekcje zrealizowane na zajęciach pozalekcyjnych.
     Grupa projektowa poznała ciekawy i zaskakujący życiorys Pana Czochralskiego. Założyła i prowadziła obserwację hodowli kryształków soli. Korzystając z wehikułu czasu kilkakrotnie przenosiła się do czasów naszego naukowca i wynalazcy. Członkowie grupy projektowej zgłębili podstawy tzw. „metody Czochralskiego” stosowanej do wytwarzania kryształków krzemu oraz wynalezionej przez Czochralskiego metody pomiaru szybkości krystalizacji. Poznali kolejne odkrycie Pana Jana - stop metalu określany mianem „Metalu B” -, które zmieniło kolejnictwo I połowy XX wieku. Zaprojektowali swój pociąg przyszłości. Wykonali laurkę będącą wyrazem ich wdzięczności dla Pana Jana Czochralskiego za jego pracę i trud oraz wkład w rozwój nauki i techniki.
     O swojej pracy na II etapie projektu napisali:

Kim był Jan Czochralski ? Jak powstaje kryształ ? Do czego krzem i metal B ?
Odpowiedź już znamy. Scenki, podróże w czasie i eksperymenty ułatwiły nam ich poznanie.
Bez laptopa, komórki czy klawiatury ? Widok ponury.
Laurkę dla Pana Jana i pociąg przyszłości mamy. Co jeszcze ? Tego nie wiemy sami.

     Trzecim naukowcem, któremu poświęcone zostaną kolejne zajęcia grupy projektowej, jest Mieczysław Bekker.