Wycieczka do Olsztyna

2 grudnia 2019 r. uczniowie klas 2a, 3a, 5a i 7a wyjechali na wycieczkę do Olsztyna.

Na początku wzięli oni udział w warsztatach w pracowni Pani Mikołajowej. Pomocnica Mikołaja, elficzka, najpierw przybliżyła uczniom tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Jedną z nich jest przygotowanie aromatycznych pierniczków, które często służą jako ozdoby choinkowe. Zadaniem naszych podopiecznych było wykonanie z tych łakoci chatek, które dzieci zabrały do domu. Żeby taka budowla mogła powstać, należy przygotować lukier, który jak cement zwiąże wszystkie ścianki i dach konstrukcji. Nasi uczniowie wszystkie czynności wykonywali samodzielnie: miksowali składniki, przygotowywali lukier, sklejali chatki, ozdabiali je, a czasem podjadali niektóre ich elementy…  Dobrze że elfik był przygotowany na tę ewentualność i miał zapasowe pierniczki, bo w niektórych chatkach brakowałoby niektórych ścian lub części dachu… W końcowej części naszego spotkania nasi uczniowie ozdobili piernikowe choinki, które mogli zjeść. Dwa razy o wykonanie tego zadania nie trzeba było dzieci prosić. Szybko powstałe arcydzieła, równie szybko znikały w ustach ich twórców.

Po pierwszej części naszego wyjazdu, nadszedł czas na zwiedzanie Starego Miasta. Naszym uczniom spacer po zabytkowych uliczkach Olsztyna przypadł do gustu, jednak z niecierpliwością czekali oni na trzeci punkt programu wycieczki, a mianowicie seans filmowy w Multikinie, które znajduje się w Galerii Warmińskiej. Ponieważ grupa podróżników była zróżnicowana, podzieliłyśmy ją na dwie części. Starsi uczniowie obejrzeli film o tematyce młodzieżowej, młodsi zaś udali się na film animowany. Oba zespoły były zadowolone z tych chwil relaksu. Opiekunki także… Do Prostek wróciliśmy około godziny 20.

To był wyczerpujący dzień, ale pełen wrażeń. Nie tylko mogliśmy się zrelaksować w czasie spaceru, czy pobytu w kinie, ale przede wszystkim poczuliśmy atmosferę zbliżających się świąt, które nadchodzą wielkimi krokami. Dzieci podczas wykonywania świątecznych wypieków dowiedziały się, że przygotowanie ich jest czasochłonne i niełatwe. Mam nadzieję, że teraz chętniej zajrzą do kuchni i pomogą mamom w przygotowaniach świątecznych pyszności. Chatki piernikowe umieją zrobić perfekcyjnie, a przepis na lukier znają na pamięć. Kochani, do dzieła!

Organizatorki wyjazdu: Barbara Merska, Agnieszka Purzeczko, Agnieszka Karaś