DBI 2020

Uzależnienie staje się dla nas zastępczą tożsamością, która uwalnia nas od konieczności poszukiwania naszej tożsamości prawdziwej.”

Wojciech Eichelberger

      11 lutego 2020 roku obchodziliśmy – już po raz kolejny - Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI jest świętem posiadającym międzynarodowy charakter. Tego dnia ludzie w 45 krajach na świecie przeprowadzają różnorodne działania mające podkreślić ogromną wagę oraz potrzebę bezpieczeństwa w Internecie.

      W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu odbywa się za sprawą Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Rokrocznie w okresie lutego podejmowane są całe szeregi - mniejszych lub większych – działań, dzięki którym świadomość naszego społeczeństwa dotycząca bezpiecznego poruszania się w Internecie i korzystania z jego zasobów, sukcesywnie rośnie - wzrasta. Zarówno dorośli, jak i młodzież oraz dzieci coraz bardziej świadomie przebywają na platformach społecznościowych i korzystają z ich dobrodziejstw.

      W tym roku uczniowie klasy VIb postanowili, że nieco bliżej przyjrzą się fotograficznemu serwisowi społecznościowemu, jakim jest Instagram. W tym celu obejrzeli film pt. „Dziewczyna z Instagrama”, który ukazuje historię kariery Annegien z Holandii. Dziewczyna dzięki wykonanym przez siebie artystycznym zdjęciom ma wysokie notowania na popularnych portalach społecznościowych i jest niczym gwiazda. Również ponosi koszty swojego gwiazdorstwa.

       Przed projekcją filmu wypowiedzieli się na temat sposobu i celu korzystania ze smartfonów. Wyniki badań przeprowadzonych przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową a dotyczące doświadczeń dzieci i młodzieży w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej nie wywarły na nich zbyt wielkiego wrażenia. Dzieląc się między sobą refleksjami na temat obejrzanego filmu, zwrócili uwagę na wykorzystanie w nim metody kamery subiektywnej. W związku z tym pojawiło się pytanie o celowość korzystania z takiej metody. Późniejsza praca w grupach pokazała co dla nich jest najważniejsze i co zabraliby ze sobą na bezludną wyspę. Dyskusja na temat tego, co zyskujemy a co tracimy dzięki nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej, przeniosła się na zewnątrz sali lekcyjnej. Młodzi ludzie mają już na swoim koncie liczne w tym względzie doświadczenia, którymi chętnie dzielili się między sobą podczas długiej przerwy międzylekcyjnej.

      Uczniowie klas 1-3 - przebywający tego dnia w świetlicy szkolnej - z wielką chęcią przyłączyli się do działań realizowanych przez klasę VIb. W chmurkach narysowali rzeczy, które - ich zdaniem - są na tyle niezbędne i ważne, że należy je zabrać ze sobą na bezludną wyspę.