Krokus 2020

Jest wiele powodów, aby poznawać Holocaust i o nim nauczać, ale chyba najważniejszym jest niedopuszczenie do tego, żeby się powtórzył.

Ronald H. Balson

 

 

    Projekt Krokus - działanie zainicjowane przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland i koordynowane przez Żydowskie Muzeum Galicja. Jego głównym celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu – półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.

    Jesienią do naszej szkoły dotarła przesyłka zawierająca blisko dwadzieścia cebulek krokusów. Uczniowie klasy 6b wraz z wychowawcą posadzili cebulki. Posadzonym cebulkom nadali imiona żydowskich dzieci poprzez wetknięcie w ziemię wykałaczek zaopatrzonych w imienne karteczki. Każdy jeden kwiatek będzie symbolem maleńkiego życia. Wspólne sadzenie cebulek krokusów było nietypową lekcją historii, podczas której uczniowie zetknęli się z tematyką Holokaustu, min. poprzez poznanie żydowskich imion.
    W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się lekcja historii w systemie online”. Jej tematem przewodnim było życie podczas II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych losów dzieci pochodzenia żydowskiego. Dla uczniów zetknięcie się z tematyką Holokaustu było wielkim doznaniem, przeżyciem. Są świadomi tego, do czego prowadzą: dyskryminacja, uprzedzenie i nietolerancja.

    Teraz, w pierwszych dniach wiosny, krokusy zakwitają. Są wyrazem naszej pamięci o dzieciach zamordowanych w czasie Holokaustu. Kolor krokusów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. W okupowanej Polsce Żydom nakazywano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida.

   Uczniowie klas IV - VI dołączyli do akcji wykonując dowolną techniką krokusy i wstawiając je na padleta. Symboliczne kwiaty przypominają nam tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, abyśmy my szanowali każde ludzkie życie.  Zobaczcie, jak wyglądają ich prace. Link poniżej:

https://padlet.com/michalowskakrystyna944/piwdkyvkod6ivm2c?fbclid=IwAR3ilCvP1OcDGBwMyiOHds7sMtuqe9j6lx3UKrR1nQZ_jIynJrG4MjD4ncs

    Projekt był realizowany w naszej szkole po raz pierwszy.