Mind mapping czyli mapowanie myśli

Stumilowa podróż zaczyna się od jednego małego kroku.”

Lao-Tse

Ten szczególny rodzaj sporządzania notatek w formie graficznej znany jest bardziej jako mapa mentalna lub zwyczajnie mapa myśli. Okazał się on dla mnie i dla moich uczniów - w szczególności podczas zdalnego nauczania - niezwykle cennym i bardzo skutecznym sposobem nauki. Głównie za sprawą tego, że mapa myśli jest skutecznym narzędziem pracy ułatwiającym proces zdobywania wiedzy przez uczniów. Innym pozytywnym aspektem jej stosowania jest znacznie większa efektywność pracy uczniów w porównaniu z efektywnością pracy uczniów przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Stworzenie mapy myśli wymaga od ucznia przede wszystkim zrozumienia treści, następnie ich przetworzenia-przemyślenia i wyrażenia własnymi słowami. Jej budowanie jest więc doskonałą okazją do kształcenia umiejętności  kreatywnego myślenia ucznia. Struktura jaką uczeń stworzy ułatwi mu kojarzenie faktów oraz ich zapamiętywanie.

Czy znacie lepszy sposób na robienie notatek ?

Lepszy niż mapa myśli, zastanówcie się tu i teraz

Sposób, który wielkim i uczonym się przytrafiał

Mam jawi się jako zbiór wybranych myśli teraz

Zapamiętywanie czyni znacznie prostszym

Naukę przyjemniejszą i przez to bardziej łatwą

Daje przegląd najważniejszych wydarzeń i ludzi

Sprawiając, że do aktywnego działania pobudzi

Warto podkreślić, ze sprzyja twórczemu myśleniu

Większemu rozumieniu i głębszemu przemyśleniu

Sprawi to, że pracę znacznie szybciej wykonamy

Gdyż tutaj kontrolę nad swoimi myślami mamy

Tworzymy ją przy użyciu słów własnych, kluczowych

Mniej, łatwiej je zapamiętać, same wchodzą do głowy

Jeżeli na ten moment wątpliwość wam doskwiera

Przejrzyjcie nasze prace …

I jakie jest wasze zdanie teraz ?