100 rocznica Bitwy Warszawskiej

"Matka Boża dała Mu złamać hordy bolszewickie w dzień Swego Wniebowzięcia."

Maksymilian Maria Kolbe

Rok 2020 obfituje w szereg wydarzeń o różnorakim charakterze. Jednym z nich są obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Bitwy, która przesądziła o losach Europy Zachodniej, bitwy, która zajmuje 18 miejsce w rankingu najważniejszych bitew świata.

Uroczyście świętować będziemy w sierpniu lecz podstawową wiedzę o Bitwie Warszawskiej zdobyć powinniśmy już teraz. Takie było zdanie uczniów klas 4-6 naszej szkoły, którzy wzięli udział w lekcji historii online na zoomie poprowadzonej przez pracownika IPN z Warszawy.

Jak przebiegała walka o granice odradzającego się państwa polskiego ? Jak odszyfrować lub zaszyfrować hasło ? Kim był Ignacy Skorupka ? Jaka jest wymowa obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” ? Na te i na wiele innych pytań uczniowie znają już odpowiedzi.

Oto kilka wypowiedzi uczniów klasy czwartej:

Dowiedziałem się dużo rzeczy o I wojnie światowej, o naszej Polsce i o innych krajach.”

Oliwier

Dowiedziałem się, że Polacy pokonali Rosjan, że umieli odczytywać ich szyfry.”

Tymon

Dowiedziałam się kiedy było Powstanie Wielkopolskie.”

Patrycja

Ciekawe było to, jakie kiedyś były granice Polski.”

Gabrysia

Uczniowie klas czwartych i piątych wykonali prace plastyczne, z których kilka poniżej zamieszczono.