Dla mnie bohaterem jest ...

"Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem."

Emily Potter

Obejrzenie animowanego filmu pt. „Niezwyciężeni”, pokazującego walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989, stało się punktem wyjścia do rozmowy o polskich bohaterach narodowych.

Jak się okazało dla ogromnej większości uczniów klas 5-6 naszej szkoły bohaterem jest ten, który nie ustaje w swoich zmaganiach o wolność kraju i godne życie jego mieszkańców. Poza tym angażuje się w bezinteresowną pomoc tym, którzy jej potrzebują. Próbuje także przebić mur obojętności tych, którzy z racji zajmowania wysokich stanowisk państwowych, mogą zdziałać wiele. Takimi bohaterami są Józef Piłsudski, Witold Pilecki, Irena Sendler czy Jan Karski. To oni - zdaniem uczniów - kształtowali dzieje Polski i kierowali się wartościami moralnymi, takimi jak: poświęcenie, odpowiedzialność i odwaga.

Film „Niezwyciężeni” można obejrzeć klikając w poniższy link.