Europejski Dzień Sportu

„ 3- maj się zdrowo – rodzinny piknik sportowo – rekreacyjny”

3 czerwca 2015 roku był dniem wyjątkowym. W naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu. Uczciliśmy też kolejną rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy zmagania, w których udział wzięły "drużyny z państw" należących do Unii Europejskiej. We wszystkich konkurencjach zmierzyli się zawodnicy z Holandii- klasa I a, Hiszpanii – klasa I b, Niemiec – klasa II a, Szwecji – klasa II b, Wielkiej Brytanii – klasa III a, Finlandii – klas III b, Danii – klasa IV a, Francji – klasa IV b, Belgii- klasa V a, Włoch – klasa V b, Grecji – klasa VI a oraz Polski – klasa VI b.

Europejski Dzień Sportu był podsumowaniem wielu przedsięwzięć rozpoczętych kilka tygodni wcześniej. Rozstrzygnięto wszystkie konkursy, przeprowadzono quiz o Unii Europejskiej oraz zawody sportowe.

Każda klasa wylosowała jedno z państw europejskich i wykonała jego flagę.  Poza tym uczniowie przygotowali informacje na  temat  swojego kraju i w sposób ciekawy zademonstrowali kolegom i koleżankom. Korytarze szkolne stały się europejskim salonem wystawienniczym. Można było bez paszportu pojechać do wszystkich krajów europejskich, zobaczyć zabytki, podziwiać piękno przyrody , pospacerować ulicami współczesnych miast, poznać zwyczaje, kuchnię , sposób życia naszych sąsiadów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

Klasy I – III przygotowały prace plastyczne „ Bohaterowie bajek różnych narodów”. W domu i na lekcjach uczniowie zapoznawali się z wieloma nieznanymi sobie bajkami. Powstałe później na ich podstawie ilustracje przeniosły oglądających w tajemniczy świat elfów,  krasnoludków, księżniczek.

Wreszcie  nadszedł czas na quiz. Tutaj trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas musiały wykazać się wiedzą na temat Unii Europejskiej. To nie było łatwe zadanie!. Pytania były trudne, ale wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem. Odpowiadali na wylosowane pytania śpiewająco i zdobyli cenne punkty dla drużyn.

Uczniowie z niecierpliwością czekali na zawody sportowe. Z sali gimnastycznej, barwnym korowodem,  z flagami państwowymi oraz flagą Unii Europejskiej przeszliśmy na boisko szkolne, gdzie kontynuowaliśmy nasze zmagania.  Milusińscy wzięli udział w wielu zabawach i grach ruchowych. Były skoki w workach, toczenie opon, jazda na deskorolce, przeciąganie liny, tory przeszkód, dwa ognie… Nie sposób wszystkiego wymienić. Doping i śmiech słychać było w całych Prostkach. Wszystkie drużyny spisały się doskonale i otrzymały fantastyczne nagrody, które wreczył przedstawiciel naszego partnera – Punktu Informacji Europejskiej Europe – Direct Olecko oraz Warmińsko – Mazurska Izby Rolniczej w Olsztynie.

Atrakcją tego dnia były też zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach. Każde dziecko do woli mogło sprawdzać swoją zwinność i kondycję fizyczną oraz wyśmienicie bawić się. Po wyczerpujących zmaganiach sportowych  uczniowie dostali przekąskę w postaci popcornu. Każdy mógł też skorzystać z okazji i wymalować sobie wzór na  twarzy specjalnymi kredkami lub farbami. Fantazja dzieci nie znała granic. Czas umilała również świetna muzyka wykonawców z państw europejskich.

Jak zwykle nie zawiedli rodzice. Pomagali przy wykonywaniu projektów o państwach, wzięli udział w zawodach sportowych. Bardzo dobrze poradzili sobie z zabawą „ Uciekające pudełka” oraz przeciąganiem liny.  To już stało się tradycją, że rodzice naszych podopiecznych bardzo aktywnie  włączają się w życie szkoły i odwiedzają nas, za co z całego serca dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

To był wspaniały dzień!!! Pogoda dopisała. Wszyscy doskonale bawili się, a na twarzach przez cały czas gościły uśmiechy. Koordynatorem tego spotkania była pani Agnieszka Purzeczko, a współorganizatorem pani Barbara Merska. Przy realizacji tego przedsięwzięcia pomagali wszyscy nauczyciele i wielu rodziców. Wsparł nas też pan Wojciech Karpiński oraz pracownicy GOK- u w Prostkach. Dzięki współpracy udało nam się osiągnąć założony cel. Naszemu partnerowi również serdecznie dziękujemy za współpracę, dzięki Państwu uczniowie ciekawie i pożytecznie spędzili czas w szkole.

Wszystkim dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy!!!

Agnieszka Purzeczko