Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

W 29 listopada uczniowie z klas I-III uczestniczyli się zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili je strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach p. Michał Barszczewski, p. Łukasz Rzepecki i p. Jakub Orłowski.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy wśród najmłodszych.

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem strażaków mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Przypomniały numery alarmowe, dowiedziały się jakie informacje należy podać dzwoniąc na 112, przećwiczyły ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Organizatorem warsztatów była p Emilia Sulewska