PROJEKT EDUKACYJNY "Od Grosika do Złotówki"

Uczniowie kl. II b przystąpili do ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji finansowej i bezpieczenstwa - "Od Grosika do Złotówki". Uwzględnia on wymagania podstawy programowej, działania z zakresu orientacji zawodowej dla kl. I-III oraz kierunki realizacji polityki oświatowej na r.szk. 2021/22. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Finansów.

Będzie to dla uczniów bardzo ważne doświadczenie w dziedzinie samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu i racjonalnym wydawaniu pieniędzy oraz gospodarowaniu innymi zasobami.

W czasie realizacji projektu doskonalone będą procesy poznawcze, kształtowane prawidłowe nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Wprowadzane będą pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresu bezpieczeństwa. Posiadane przez uczniów umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy doskonalone będą podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów życia codziennego w trakcie zabaw i gier dydaktycznych. Realizacja projektu trwa 10 miesięcy (rozpoczęcie w grudniu 2021, zakończenie w grudniu 2022), w trakcie których uczniowie, podróżując po planetach z Grosikiem, poznają podstawy edukacji finansowej. Zdobywają wiedzę, kształtują umiejętności i nabywają doświadczenia potrzebne im do samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i racjonalnego gospodarowania własnymi zasobami. Dokumentują realizację poszczególnych zadań i swoich osiągnięć w „Dzienniku podróży”.

W trakcie galaktycznej podróży będą realizowane założone zadania dydaktyczne. Uczniowie odwiedzą następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Złotówka. Przygotują Grosikową majówkę, posłuchają Grosikowych wspomnień, przeanalizują Grosikowe oszczędzanie i zorganizują Grosikowe wędrówki.

Istotnym wyróżnikiem programu jest fakt włączenia rodziców nie tylko w całokształt edukacji finansowej i z zakresu bezpieczeństwa dziecka, ale również w codzienne zadania dydaktyczne związane z jego realizacją.

GRUDZIEŃ 2021 - rodzice podczas ogólnoklasowego spotkania zostali zapoznani z projektem i zaproszeni do współpracy.  Również dzieci zostały wprowadzone w tajniki jego realizacji. Podczas zajęć grudniowych poznały postać Grosika, odczytały jego list, nauczyły się piosenki "Od Grosika do Złotówki", wykonały rakietę kosmiczną oraz wypełniły zadania w Dzienniku podróży nr 1.

Alina Przyborowska